Grywalizacja dla kierowców – motywacja i większe bezpieczeństwo

Pojęcie grywalizacji w ostatnim czasie zyskało bardzo na popularności i jest chętnie stosowane przez managerów w wielu firmach niezależnie od branży. Grywalizacja to wykorzystywanie pewnych mechanizmów, za pomocą których dąży się do zmiany zachowań ludzi zupełnie jak w grze, w której liczy się zwycięstwo. Jak grywalizacja wpływa na zarządzanie flotą i w jaki sposób motywuje i zwiększa bezpieczeństwo kierowców?

Motywacja pracownika poprzez rywalizację

Badania pokazują, że w każdej firmie ponad połowa pracowników nie ma motywacji do pracy i osiągania coraz lepszych wyników. Grywalizacja może być skutecznym rozwiązaniem problemu braku chęci do uzyskiwania lepszych efektów w pracy. Jednym z mechanizmów, który przynosi dobre rezultaty, jest rywalizacja. Odrobina rywalizacji jest korzystnym motorem napędzającym i generuje pozytywny odbiór wśród pracowników. Działa motywująco i zachęca do polepszania wyników swojej pracy. Jednak zanim wprowadzi się element rywalizacji, należy podjąć decyzję, jak ma on wyglądać. Rywalizacja może odbywać się pomiędzy poszczególnymi pracownikami, pomiędzy grupami pracowników lub po prostu może odnosić się do każdego pracownika indywidualnie. Postępy poszczególnych kierowców można w wygodny sposób sprawdzać za pomocą monitoringu GPS. Pracownicy, wiedząc o tym, że rywalizują i czeka ich nagroda, (premia, dodatki, etc.) z chęcią będą starali się uzyskiwać coraz lepsze wyniki dla siebie (jeżeli rywalizacja dotyczy poszczególnych osób) lub grupy, której są częścią.

Jak grywalizacja kierowców może wpłynąć na ich styl jazdy?

Stosując jakiś mechanizm grywalizacji np. rywalizację o parametry jazdy, należy jasno ustalić warunki, jakie należy spełnić, aby wygrać. Dzięki temu firma będzie odnotowywała zyski, a pracownicy będą zmotywowani i chętni do polepszania swoich wyników. Aby wpłynąć na styl jazdy kierowców, można ustalić, że premię czy dodatkowe benefity w danej jednostce czasu zdobywa ta osoba lub grupa osób, która przykładowo jak najmniej razy przekroczy dozwoloną prędkość, będzie się trzymała określonej trasy, nie będzie robiła niepotrzebnych postojów, będzie jeździć płynnie, zużywać mniej paliwa etc. W tego typu grywalizacji pomocna może okazać się opcja alertów z monitoringu GPS. Przykładowo powiadomienia o przekroczeniu dozwolonej prędkości mogą otrzymywać wszyscy pracownicy.

Przedmiotem grywalizacji może być bardzo wiele zmiennych. Możliwości są szerokie, dlatego warto rozważyć wszystkie opcje i wybrać takie, aby zapewnić firmie rozwój i zyski, a pracownikom realne cele do osiągnięcia.

Poprawa stylu jazdy i bezpieczeństwo

Rywalizacja o otrzymanie dodatkowych benefitów poprzez uzyskiwanie określonych parametrów jazdy w danym czasie (np. miesiącu, kwartale) przekładać się będzie na poprawę stylu jazdy kierowców i ich bezpieczeństwo. Założenie, że premię otrzyma ten pracownik, który jak najwięcej razy dotrze w wyznaczone miejsce na czas bez przekraczania dozwolonej prędkości, jadąc płynnie, bezpośrednio wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo danego pracownika, ale także wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Rywalizacja to nie jedyne wyjście. Jeżeli załoga nie wykaże chęci wzięcia udziału w takiej “grze”, można poddawać analizie sposób jazdy poszczególnych kierowców. Nikt ze sobą nie będzie rywalizować, ale jednocześnie każda osoba będzie dbać o lepszy styl jazdy, bo będzie wiedzieć, że jej wysiłek zostanie doceniony. W tym przypadku należy oceniać kierowców według obiektywnych kryteriów.

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 1 godziny.

Skontaktujemy się z Tobą

Wyślij zapytanie Cennik 533 700 079 Zadzwoń