Jak monitorowanie lokalizacji GPS pojazdów generuje oszczędności?

W czasach kryzysu gospodarczego, działalność wielu firm polega na otwieraniu się, zawieszaniu, ponownym otwieraniu lub całkowitym zamykaniu działalności. Kryzys związany z COVID19 nie musi tak wyglądać. Wiele firm rozwija się w czasach kryzysu, ponieważ nie decyduje się na cięcie etatów, a na inwestycję w narzędzia i rozwiązania technologiczne i inteligentne. I dzięki temu nie zostają w tyle.

GPS i telematyka w czasach COVID19

Podstawowym zadaniem rozwiązań telematycznych wykorzystujących GPS jest stała kontrola nad tym, w jaki sposób i gdzie pracownik korzysta z pojazdów służbowych, co w czasach dynamicznie zmieniającej się sytuacji na granicach państw, wydaje się bardziej istotne niż kilka lat temu. Narzędzia te szybko znalazły również inne zastosowanie –  podnoszą efektywność zarządzania pojazdami, optymalizują czas i trasę jazdy oraz jej koszt, podnoszą bezpieczeństwo, czyli generalnie usprawniają działanie całego przedsiębiorstwa. W firmach transportowych są one już zatem koniecznością, służąc zachowaniu przewagi konkurencyjnej.

Jak system GPS kontroluje koszty floty?

W każdej firmie jest wiele kosztów, które należy wziąć pod uwagę, aby były na odpowiednim poziomie. Śledzenie pojazdów, zachowań kierowców i porównywania ich między sobą, daje możliwości planowania oraz koordynowania pracy wielu pracowników w terenie.
Istotnym zyskiem jest również automatyzacja różnych procesów, dzięki której pracownicy mogą skupić się na innych istotnych zadaniach. Częstym zjawiskiem jest integracja z rozwiązaniami telematycznymi wielu innych danych. Poza bieżącą kontrolą fleet manager lub właściciel firmy może na żądanie wyciągnąć raport obejmujący pracę danego kierowcy lub pojazdu w określonym przedziale czasowym. Systemy dają też możliwość podglądania trendów w zakresie sposobu użytkowania samochodów, a nawet zaciągania informacji o szkodach i szkodowości floty z OC i AC. Warto dodać, że za brak aktualnego OC można obecnie zapłacić od 1000 do prawie 8000 zł, w zależności od rodzaju samochodu i opóźnienia w płatności.

Do rozwoju firmy, oprócz czynnika ekonomicznego zalicza się również czynnik ludzki. Monitoring GPS sprzyja lepszej komunikacji w firmie, a to najprostszy sposób do osiągania sukcesów i budowania zmotywowanych zespołów. 

Usługi telematyczne dedykowane motoryzacji mają przed sobą optymistyczną przyszłość. Globalny rynek telematyki motoryzacyjnej rośnie z roku na rok – z pewnością jesteśmy świadkami tworzenia się swoistego telematycznego ekosystemu, w którym poprzez usługi łącznościowe będzie integrowanych coraz więcej urządzeń i systemów. Telematyka staje się elementem rozwoju pojazdów autonomicznych, wprowadzając firmy transportowe w (świetlaną) przyszłość.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.