Wyłączenie sieci 2G i 3G – czy Twoje urządzenie jest bezużyteczne?

Idzie nowe – sieci telefonii komórkowej zmieniają się by sprostać coraz większemu obciążeniu, jednoczenie nie tracąc na jakości, zasięgu i prędkości przesyłu danych.
Twoje urządzenia obsługujące wyłącznie sieci 2G niedługo mogą stać się zupełnie bezwartościowe. Co z tym zrobić i jak zapobiec nieprzyjemnej niespodziance?

Namierzanie telefonów z GPS Guardian - zdalna lokalizacja

Sieci 2G, 3G, 4G i 5G – czym się różnią?

Zanim omówimy, czym jest ta konkretna technologia, warto wspomnieć, skąd wzięło się całe nazewnictwo. 2G to skrót od angielskiego 2nd Generation, czyli po prostu druga generacja, analogicznie następne generacje dostawały nazwy 3G, 4G(LTE) i 5G

Pierwsza telefonia komórkowa – sieć 2G

 

2G to pierwsza na świecie w pełni cyfrowa sieć telefonii komórkowej, działanie rozpoczęła w 1991 roku, jej poprzedniczka, czyli sieć 1G, którą wdrożono na początku lat 80. XX wieku, była oparta o technologię analogową, z której operatorzy telefonii komórkowej już nie korzystają.

Większość urządzeń używanych do monitoringu pracuje na sieci 2G, głównie z powodu niższych kosztów modemów oraz niskiego zużycia energii na poziomie urządzenia, jednak te zalety przekładają się na gorszą jakość połączenia, a teraz także na samą możliwość korzystania z urządzenia.

Początek rewolucji czyli 3G

 

Kolejny standard to 3G (nazwa analogiczna, 3rd Generation – trzecia generacja). Pozwalał on niemal na nieograniczony dostęp do sieci o prędkości początkowo 14 Mb/s, a po wielu modyfikacjach nawet do 28 Mb/s. Pierwszą sieć 3G uruchomiony w 2001 roku w Japonii.

Obecnie w Polsce pokrywa ponad 90% powierzchni kraju. Co ciekawe, w opinii wielu ekspertów zajmujących się rynkiem telekomunikacyjnym sieć 3G nie była do końca sukcesem – nie była tak wydajna jak przewidywano, dodatkowo infrastruktura była droga zarówno w instalacji, jak i utrzymaniu.Następna generacja przyszła o wiele szybciej niż pierwotnie zakładano.

LTE i sieć 4G

Sieć komórkowa 4G to przesył danych na poziomie nawet 300 Mb/s, choć wartość ta zależy od wielu czynników i nie zawsze osiągalna. Mimo to jest technologią, która zapewnia bardzo wygodny transfer i niezwykle szeroki zasięg.

Technologia LTE zapewnia mobilnemu internetowi prędkość porównywalną lub wyższą od stacjonarnego. Znacznie bowiem udoskonalono w niej wiele parametrów, takich jak chociażby wydajność. Pomiędzy technologią 3G a LTE istnieje ogromna przepaść.

Następnie pojawiła się sieć 5G.

Wyłącznie sieci 2G – czy Twoje urządzenie stanie się bezużyteczne

 

Operatorzy już jakiś czas temu zapowiedzieli wyłącznie nadajników sieci 2G i 3G.
Trzeba zwrócić uwagę że proces wymiany będzie stopniowy więc pokrycie zasięgiem 2G będzie spadać z czasem na rzecz 4G/5G, które jest znacznie lepszym rozwiązaniem przez szereg zalet wymienionych w poprzedniej części artykułu.

Jednak co to oznacza dla klientów? Dla osób z nowymi kartami SIM i urządzeniami w zasadzie nic. Dotyczy to osób, które mają urządzenia starszego typu. Tu trzeba będzie po prostu sprawdzić parametry naszego sprzętu i czy posiada on wsparcie dla nowych sieci. Należy nadmienić, że problem wyłączenia sieci 2G i 3G dotknie nie tylko użytkowników telefonów, ale i e-czytników, domowych systemów alarmowych, urządzeń medycznych czy systemów powiadomienia o wypadkach samochodowych.

Kiedy operatorzy wyłączą sieci?

  • Polkomtel wymieni wszystko do 2027 ale proces już się zaczął,
  • Orange planuje wyłączyć 3G do końca 2025, a 2G 2028,
  • T-Mobile 3G wyłącza do 2023, 2G wyłączy w bliżej nieokreślonym czasie.
  • PLAY mówi o perspektywie kilku lat

Co zrobić z urządzeniami 2G i 3G?

Wymienić jak najszybciej, to najrozsądniejsze wyjście.
Wiele krajów nie obsługuje już starszych sieci niż sieć 4G/5G, więc w trakcie dłuższych podróży możemy spotkać się z niemiłą niespodzianką ze strony naszych telefonów i urządzeń monitorujących.

Jeśli rozważasz zakup lub dzierżawę urządzeń do monitoringu floty, zwróć uwagę na to czy nowe technologie nie są mu straszne.

W naszej ofercie posiadamy sprzęt, który sprosta nowym wymaganiom – w razie pytań prosimy o kontakt poprzez formularz, nasz doradca dobierze idealne urządzenie, które sprosta Twoim oczekiwaniom.
Przygotuj swoją firmę i nie pozwól się niemile zaskoczyć – pomożemy z fachowym doradztwem i wieloletnim doświadczeniem! 

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.