3 skuteczne sposoby na parujące szyby w samochodzie

Wilgoć, mgła i wahania temperatur sprawiają, że kierowcy mają duży problem z parowaniem szyb w swoich autach. Szczególnie na długich trasach stwarza to duże niebezpieczeństwo, zarówno dla użytkowników aut, jak i pieszych na drodze. Przyczyn parowania szyb w samochodzie należy szukać w kondycji technicznej samochodu oraz warunkach atmosferycznych. Oprócz likwidacji skutków tego problemu, należy skupić się na jego przyczynach. Jak rozwiązać problem parujących szyb w samochodzie, a co za tym idzie zmniejszonej widoczności na drodze?

Tworzenie-grup-pojazdów-gpsguardian-small

Specjalistyczne preparaty

Kierowca prowadzący auto o dużych gabarytach przy zmniejszonej widoczności, spowodowanej brakiem odpowiedniego oświetlenia na drodze oraz oczywiście parującymi szybami, może stwarzać duże niebezpieczeństwo dla mniejszych samochodów, poruszających się na drodze. Aby nie doprowadzić do sytuacji zagrożenia, kierowcy często stosują spraye, które dają efekt przezroczystej szyby. Należy natomiast pamiętać, że jest to jedynie środek doraźny, który nie rozwiązuje problemu długofalowo. Jednak zawsze warto mieć przy sobie preparat na parujące szyby, gdyby inne profilaktyczne sposoby zawiodły.

Osusz wnętrze auta

Szczególnie jesienią i zimą kierowcy maja problem z zaparowanymi szybami. Wynika to przede wszystkim z dostawania się śniegu i wody do środka samochodu poprzez przemoczone buty czy topniejący śnieg na ubraniu. Wówczas wilgoć wnika w tapicerkę, welurowe dywaniki i oczywiście w podłogę. Nie tylko prowadzi to do parowania szyb, ale również wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Samochody osobowe mogą pozostawać w ogrzewanym garażu, niestety transportowe przebywają najczęściej na świeżym powietrzu, co utrudnia walkę z wilgocią. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym osuszaniu dywaników welurowych, a najlepiej zadbać o ich wymianę na gumowe. Poza tym warto zainwestować w samochodowe pochłaniacze wilgoci.

Sprawdź filtr kabinowy

Szczególnie przed udaniem się w dłuższą trasę, należy sprawdzić kondycję techniczną samochodu. Bardzo często przyczyną parowania szyb jest zanieczyszczony filtr kabinowy, w którym gromadzi się wilgoć, bakterie i pleśń. Filtr powinno wymieniać się podczas przeglądów okresowych pojazdu, najczęściej co 15-40 tysięcy kilometrów przebiegu. Przy okazji warto oczyścić cały układ recyrkulacji powietrza w samochodzie oraz komory dolotowe.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.