Druga strona medalu darmowych aplikacji trackingowych

Na rynku pojawia się masa tanich lokalizatorów GPS z bezpłatnym dostępem do aplikacji monitoringu GPS. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak okazja życia. Ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach – „ukrytym kosztem” pozornie taniego rozwiązania, mogą być Twoje prywatne dane.

Dentysta - retro zdjęcie - Twój abonament wygasł

„Znaleźliśmy słabe punkty w usługach internetowych umożliwiających śledzenie lokalizacji GPS” – Tymi słowami zaczyna się raport dwójki pracowników naukowych zajmujących się bezpieczeństwem w sieci. Panowie Vangelis Stykas i Michael Gruhn przyjrzeli się bliżej najpopularniejszym systemom typu Open-Source i doszli do zatrważających wniosków – ponad 100 aplikacji umożliwia wyciek danych użytkownika takich jak:

  • Aktualna lokalizacja,
  • numer telefonu,
  • dane urządzenia (IMEI i numer seryjny)
  • oraz ewentualne dane osobowe wykorzystane w aplikacji.

Badacze po zebraniu wszystkich niezbędnych materiałów w pierwszej kolejności próbowali dotrzeć do dostawców zagrożonych usług śledzenia, niestety bez powodzenia. W ciągu kilku miesięcy tylko czterech z nich wprowadziło niezbędne aktualizacje.  Kontakt z resztą był praktycznie niemożliwy, ponieważ na stronach aplikacji brakowało danych kontaktowych. Naukowcy zdecydowali się na publikację wyników badań wcześniej niż zazwyczaj, bowiem w grę wchodziło bezpieczeństwo użytkowników – atakujący mógłby mieć dostęp do aktualnej lokalizacji Twojego członka rodziny, pracownika, zwierzęca czy samochodu.

Lista niebezpiecznych usług oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa znajdziesz na witrynie; https://0x0.li/trackmageddon/.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.