Przygotowanie samochodu na jesień – czy to konieczność?

Zbliżająca się jesień to czas, kiedy warto zwrócić uwagę na stan naszych pojazdów, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy w zmieniających się warunkach pogodowych. Oto kilka kluczowych kroków, które możemy podjąć, aby odpowiednio przygotować nasze samochody na nadchodzącą porę roku.

samochod na drodze pełnej jesiennych liści

1. Stan układu hamulcowego i nawierzchnia drogi

Jesienią opady deszczu i przymrozki sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić stan układu hamulcowego. Sprawne hamulce są kluczowe, aby uniknąć poślizgów i kolizji na mokrej i śliskiej drodze.

2. Stan akumulatora

Niskie temperatury mogą wpływać na pracę akumulatora. Sprawdźmy napięcie samochodowe, które powinno wynosić 12,6 V. Jeśli jest poniżej 12,5 V, rozważmy wymianę akumulatora, aby uniknąć problemów z uruchomieniem auta w chłodne dni. Warto pamiętać, że opóźnienie w wymianie może sprawić, że nowy nabywca auta otrzyma nowy akumulator, którego my nie wykorzystaliśmy.

3. Oświetlenie samochodu

Ze względu na wcześniejszy zmrok w jesienne dni, należy regularnie kontrolować stan żarówek w naszym aucie. Brak działających świateł stanowi zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Sprawdźmy także stan wycieraczek – jeśli są zużyte i nie skutecznie usuwają wody, czas na ich wymianę.

4. Płyn do spryskiwaczy i zapobieganie parowaniu szyb

Warto wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, aby uniknąć zamarzania szyb w nocy, nawet jeśli temperatura w ciągu dnia jest dodatnia. Aby zapobiec parowaniu szyb w wyniku zwiększonej wilgoci, można użyć specjalistycznego preparatu.

5. Płyn do chłodnicy

Przed nadejściem niskich temperatur sprawdźmy, czy płyn do chłodnicy zachował swoje właściwości i czy mamy go wystarczająco dużo, aby chronić silnik przed zamarznięciem. Niedobór lub utrata właściwości płynu może prowadzić do kosztownych awarii silnika.

6. Zewnętrzny wygląd pojazdu

Zadbajmy także o wygląd zewnętrzny naszego pojazdu. Szczotka do usuwania liści i ściągaczka do usuwania wody z karoserii i szyb bocznych pomogą nam w walce z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sprawdźmy, czy karoseria nie ma ubytków lakieru, które mogą stać się przyczyną korozji.

Podsumowując, przygotowanie auta na jesień to kluczowy krok, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych. Drobne starania teraz mogą zapobiec większym problemom w przyszłości.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.