Ecodriving i scoring – sposób na lepszą kontrolę eksploatacji pojazdu?

Ecodriving to popularna metoda jazdy, która pozwala na oszczędne i ekonomiczne korzystanie z pojazdu. Czy to technika, która może przynieść realne, pozytywne efekty? I czy scoring i ecodriving to to samo?

Czy ecodriving i scoring to to samo?

Ecodriving to technika prowadzenia pojazdu, która pozwala na oszczędne i bezpieczne korzystanie z samochodu. Technika ta skupia się na płynnej i spokojnej jeździe, wykorzystaniu biegów oraz wykorzystaniu innych elementów technicznych, które pomagają w oszczędzaniu paliwa. Ecodriving to nie tylko korzyść dla kieszeni kierowcy, ale również dla środowiska, ponieważ zmniejsza ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.
Scoring to system opierający się na zasadach ecodrivingu, pozwalający na porównywanie wyników kierowców, których pojazdy są monitorowane.

Jakie są podstawowe zasady ecodrivingu?

Pierwszym krokiem do osiągnięcia oszczędności paliwa jest właściwa obsługa pojazdu. Regularne przeglądy i wymiana oleju, filtrow powietrza czy paliwa wpływają na sprawność silnika, co z kolei przekłada się na niższe zużycie paliwa. Kolejnym ważnym elementem ecodrivingu jest płynna i spokojna jazda. Gwałtowne przyspieszenia i ostre hamowanie zwiększają zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji. Z kolei, utrzymywanie stałej prędkości oraz stosowanie wyższych biegów przy niższych prędkościach pozwala na utrzymanie niskiego spalania.

Ekonomiczna jazda

Ecodriving to technika, która pozwala na ekonomiczną jazdę. Kierowca, który stosuje ecodriving, jedzie z umiarem i nie przekracza dopuszczalnej prędkości. Unika gwałtownych przyspieszeń i hamowań, co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa. Kierowca korzysta z biegu jałowego wtedy, gdy jest to bezpieczne, co również przyczynia się do oszczędności paliwa. Dodatkowo, ecodriving to także wykorzystanie innych technik, takich jak regularna kontrola ciśnienia w oponach, co również pozwala na oszczędność paliwa.

Jak utrzymać niskie spalanie?

Aby utrzymać niskie spalanie podczas jazdy, należy zastosować techniki ecodrivingu. Kierowca powinien jechać z umiarem, unikać gwałtownych przyspieszeń i hamowań, a także korzystać z biegu jałowego, gdy jest to bezpieczne. Dodatkowo, warto regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, ponieważ niskie ciśnienie w oponach prowadzi do większego zużycia paliwa.

Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu w życie powyższych punktów – przemyśl wprowadzenie do swojej firmy rozwiązań telematycznych i monitoringu GPS, który ułatwia śledzenie szczegółowych parametrów wielu pojazdów jednocześnie.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.