Gdzie zamontować lokalizator (nadajnik) GPS?

Nadajnik GPS, pozwalający na zamontowanie niemal w każdym, dowolnie wybranym miejscu, to niezwykle funkcjonalne, praktyczne i wygodne rozwiązanie. Nadajnik GPS umożliwia precyzyjny monitoring w czasie rzeczywistym, pozostając jednocześnie niemal niezauważalnym detalem w wyposażeniu samochodu. Jednak mimo pewnej, niezaprzeczalnej swobody, dokonując montażu nadajnika, warto mieć na uwadze kilka, kluczowych dla właściwego funkcjonowania systemu, kwestii.

Gdzie zamontować lokalizator GPS?

Lokalizator GPS – pamiętaj, aby urządzenie nie było za bardzo ukryte

 

Lokalizatory GPS (służące do monitoringu pojazdów w czasie rzeczywistym) to niewielkie urządzenia. Małe gabaryty sprawiają, że nadajniki takie można zamontować praktycznie wszędzie. W praktyce należy jednak uważać, aby urządzenie nie było ono w monitorowanym samochodzie zbyt mocno schowane.

Właściwy montaż nadajnika w samochodzie…

Jego złe umiejscowienie może spowodować wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą. Warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision). Jego wartość możemy odczytać na platformie lokalizacyjnej (on-line) oczywiście po uprzednim zamontowaniu urządzenia w samochodzie. Najdokładniejsze położenie lokalizatora, a tym samym najlepszą łączność uzyskamy, gdy wartość HDOP zmieści się w przedziale 1-2. Wartość powyżej 4 – może uniemożliwić namierzenie pozycji po ponownym uruchomieniu. Jeżeli HDOP jest zbyt wysokie, należy zmienić miejsce położenia GPS.

…kluczem do sukcesu!

Z perspektywy pracodawcy, np. właściciela firmy posiadającego flotę pojazdów, który zamierza zainstalować nadajniki w celu kontroli pracowników, warto umieścić je w samochodzie służbowym, w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Należy pamiętać, by omijać newralgiczne punkty samochodu, które tłumią sygnał GSM i GPS. Do takich zaliczają się duże metalowe powierzchnie auta, takie jak bagażnik czy miejsce pod maską silnika. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż pod elementem wykonanym z tworzywa sztucznego – pod fotelem samochodu, plastikowymi oraz skórzanymi elementami tapicerki pojazdu lub pod osłoną poduszki powietrznej. Problemy z łącznością mogą się pojawić, gdy zainstalujemy nadajnik pod kokpitem, bowiem ogrzewanie przedniej szyby ma istotny wpływ na pogorszenie jakości sygnału.

Wzrost dostępności urządzeń do zagłuszania sygnału GPS (jednym z powodów jest ich niska cena) powoduje, że warto również zwrócić uwagę na odległość trackera od gniazda zapalniczki, do której są podłączane takie urządzenia. Ich zasięg jest niewielki i nie przekracza 1 metra na otwartej przestrzeni. Nadajniki zamontowane w optymalnym miejscu, będą w stanie spełniać swoją funkcję bez zarzutu.

Czym jest HDOP?

HDOP (Horizontal Dilution of Precision) – współczynnik określający dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa wartość HDOP, tym precyzja odczytu GPS jest większa. W tym przypadku wartość 0 oznacza, że urządzenie nie jest w stanie ustalić pozycji samochodu.

Kłopotliwy montaż? Wybierz przenośny lokalizator GPS

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 1 godziny.

Skontaktujemy się z Tobą

Wyślij zapytanie Cennik 533 700 079 Zadzwoń