Gdzie zamontować lokalizator (nadajnik) GPS?

Nadajnik GPS, pozwalający na zamontowanie niemal w każdym, dowolnie wybranym miejscu, także w samochodzie, to niezwykle funkcjonalne, praktyczne i wygodne rozwiązanie (skuteczna ochrona przed kradzieżą i więcej korzyści!). GPS w samochodzie umożliwia precyzyjny monitoring pojazdu w czasie rzeczywistym, pozostając jednocześnie niemal niezauważalnym detalem w wyposażeniu samochodu. Jednak mimo pewnej, niezaprzeczalnej swobody, wykonując montaż nadajnika GPS w samochodzie, warto mieć na uwadze kilka, kluczowych dla właściwego funkcjonowania systemu, kwestii.

Gdzie zamontować lokalizator GPS?

GPS w samochodzie – pamiętaj, aby urządzenie nie było za bardzo ukryte

Lokalizator GPS w samochodzie (służący do monitoringu pojazdów w czasie rzeczywistym) to niewielkie urządzenie. Małe gabaryty sprawiają, że nadajnik tego typu można zamontować praktycznie wszędzie, gdzie tylko jest nam wygodnie. W praktyce należy jednak uważać, aby urządzenie nie było w monitorowanym samochodzie zbyt mocno schowane.

Właściwy montaż nadajnika GPS w aucie

Jak znaleźć idealne miejsce na nadajnik GPS w aucie? Pamiętajmy, że jego nieprawidłowy montaż, jaki złe umiejscowienie mogą spowodować wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą. Warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision). Jego wartość możemy odczytać na platformie lokalizacyjnej (on-line) oczywiście po uprzednim zamontowaniu urządzenia w samochodzie. Najdokładniejsze położenie lokalizatora, a tym samym najlepszą łączność, możemy znaleźć, gdy wartość HDOP zmieści się w przedziale 1-2. Wartość powyżej 4 – może uniemożliwić namierzenie pozycji po ponownym uruchomieniu. Jeżeli HDOP jest zbyt wysokie, należy zmienić miejsce położenia GPS.

Montaż GPS w samochodzie – warto wybrać miejsce niewidoczne dla kierowcy

Z perspektywy pracodawcy, np. właściciela firmy posiadającego flotę pojazdów, który zamierza zainstalować nadajniki GPS w samochodach w celu kontroli pracowników, warto umieścić je w samochodzie służbowym, w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Należy pamiętać, by omijać newralgiczne punkty samochodu, które tłumią sygnał GSM i GPS. Do takich zaliczają się duże metalowe powierzchnie auta, takie jak bagażnik czy miejsce pod maską silnika.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż GPS pod elementem wykonanym z tworzywa sztucznego – pod fotelem samochodu, plastikowymi oraz skórzanymi elementami tapicerki pojazdu lub pod osłoną poduszki powietrznej. Problemy z łącznością mogą się pojawić, gdy zainstalujemy nadajnik pod kokpitem, bowiem ogrzewanie przedniej szyby ma istotny wpływ na pogorszenie jakości sygnału.

Wzrost dostępności urządzeń do zagłuszania sygnału GPS (jednym z powodów jest ich niska cena) powoduje, że warto również zwrócić uwagę na odległość trackera od gniazda zapalniczki, do której są podłączane takie urządzenia. Ich zasięg jest niewielki i nie przekracza 1 metra na otwartej przestrzeni.

Nadajnik GPS zamontowany w samochodzie w optymalnym miejscu, będzie w stanie spełniać swoją funkcję bez zarzutu.

Czym jest HDOP?

HDOP (Horizontal Dilution of Precision) – współczynnik określający dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa wartość HDOP, tym precyzja odczytu GPS jest większa. W tym przypadku wartość 0 oznacza, że urządzenie nie jest w stanie ustalić pozycji samochodu.

Pamietasz system operacyjny Windows XP? Mozesz pracowac z nim online w GeekPrank i oszukac swoich znajomych.

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 1 godziny.

Skontaktujemy się z Tobą

Wyślij zapytanie Cennik 533 700 079 Zadzwoń