Gdzie zamontować GPS w samochodzie?

Nadajnik GPS, pozwalający na zamontowanie niemal w każdym, dowolnie wybranym miejscu, to niezwykle funkcjonalne, praktyczne i wygodne rozwiązanie. Nadajnik GPS umożliwia precyzyjny monitoring w czasie rzeczywistym, pozostając jednocześnie niemal niezauważalnym detalem w wyposażeniu samochodu. Jednak mimo pewnej, niezaprzeczalnej swobody, dokonując montażu nadajnika, warto mieć na uwadze kilka, kluczowych dla właściwego funkcjonowania systemu, kwestii.

Gdzie zamontować lokalizator GPS?

Lokalizator GPS – pamiętaj, aby urządzenie nie było za bardzo ukryte

 

Lokalizator GPS w samochodzie stanowi obecnie najbardziej popularny sposób śledzenia położenia samochodu zarówno prywatnego, jak i służbowego. Jednak pozostałych możliwości efektywnego wykorzystania czujnika GPS jest mnóstwo. W przypadku samochodów prywatnych istotną rolą będzie możliwość śledzenia położenia pojazdu w chwili jego skradzenia, co zwiększa szansę na jego odnalezienie i odzyskanie. GPS może być takie pomocy w przypadku ustalenia miejsca pobytu współmałżonka lub dziecka.

W przypadku samochodów firmowych lokalizator GPS można wykorzystywać dwojako. Po pierwsze kontrolnie, aby ustalić, czy pracownicy np. nie wykorzystują pojazdów do celów prywatnych, a po drugie ze względów ekonomicznych, co może przekładać się na wymierne korzyści finansowe. Monitorowanie i odpowiednie modyfikowanie tras floty samochodowej może przełożyć się na oszczędności nie tylko finansowe, ale także czasowe. Ponadto świadomość pracownika, że pojazd jest kontrolowany, skutecznie wpływa na stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a w szczególności do poruszania się z dozwoloną prędkością.

Lokalizatory GPS (służące do monitoringu pojazdów w czasie rzeczywistym) to niewielkie urządzenia. Małe gabaryty sprawiają, że nadajniki takie można zamontować praktycznie wszędzie. W praktyce należy jednak uważać, aby urządzenie nie było ono w monitorowanym samochodzie zbyt mocno schowane.

GPS w samochodzie osoby prywatnej

Jego złe umiejscowienie może spowodować wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą. Warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision). Jego wartość możemy odczytać na platformie lokalizacyjnej (on-line) oczywiście po uprzednim zamontowaniu urządzenia w samochodzie. Najdokładniejsze położenie lokalizatora, a tym samym najlepszą łączność uzyskamy, gdy wartość HDOP zmieści się w przedziale 1-2. Wartość powyżej 4 – może uniemożliwić namierzenie pozycji po ponownym uruchomieniu. Jeżeli HDOP jest zbyt wysokie, należy zmienić miejsce położenia GPS.

Montaż GPS w samochodzie profesjonalnego kierowcy

Z perspektywy pracodawcy, np. właściciela firmy posiadającego flotę pojazdów, który zamierza zainstalować nadajniki w celu kontroli pracowników, warto umieścić je w samochodzie służbowym, w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Należy pamiętać, by omijać newralgiczne punkty samochodu, które tłumią sygnał GSM i GPS. Do takich zaliczają się duże metalowe powierzchnie auta, takie jak bagażnik czy miejsce pod maską silnika. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż pod elementem wykonanym z tworzywa sztucznego – pod fotelem samochodu, plastikowymi oraz skórzanymi elementami tapicerki pojazdu lub pod osłoną poduszki powietrznej. Problemy z łącznością mogą się pojawić, gdy zainstalujemy nadajnik pod kokpitem, bowiem ogrzewanie przedniej szyby ma istotny wpływ na pogorszenie jakości sygnału.

Wzrost dostępności urządzeń do zagłuszania sygnału GPS (jednym z powodów jest ich niska cena) powoduje, że warto również zwrócić uwagę na odległość trackera od gniazda zapalniczki, do której są podłączane takie urządzenia. Ich zasięg jest niewielki i nie przekracza 1 metra na otwartej przestrzeni. Nadajniki zamontowane w optymalnym miejscu, będą w stanie spełniać swoją funkcję bez zarzutu.

Czym jest HDOP?

HDOP (Horizontal Dilution of Precision) – współczynnik określający dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa wartość HDOP, tym precyzja odczytu GPS jest większa. W tym przypadku wartość 0 oznacza, że urządzenie nie jest w stanie ustalić pozycji samochodu.

Kłopotliwy montaż? Wybierz przenośny lokalizator GPS

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 1 godziny.

Skontaktujemy się z Tobą

Wyślij zapytanie Cennik 533 700 079 Zadzwoń