GPS w życiu codziennym

GPS, czyli Global Positioning System, został stworzony przez. Departament Obrony USA i to właśnie potrzeby wojska stanowiły punkt. wyjścia dla koncepcji systemu. Jednak dzisiaj sam GPS stał się. narzędziem, które nie jest już zarezerwowane jedynie dla wybranych, a. jego powszechność przeszła chyba najśmielsze oczekiwania jego twórców.. Ilość zastosowań GPS jest zdecydowanie imponująca, także w naszym. codziennym życiu.

Zdjęcie retro - Monitoring GPS w Warszawie

Dla przeciętnego użytkowania GPS kojarzy się przede wszystkim z nawigacją samochodową. Słusznie. Czy jednak jest coś poza tym? Pomijając zastosowanie wojskowe, w zakresie cywilnym GPS jest niemal niezastąpiony zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i na wodzie. Jak zatem GPS wpływa na nasze życie?

Wykorzystanie systemów GPS

GPS znajduje szereg zastosowań, o których na co dzień nie myślimy, ale które w ostateczny rozrachunku realnie wpływają na nasze życie i jego jakość. I tak systemy GPS wykorzystywane są m.in.:

  • w budownictwie – dla wyznaczania obiektów budowlanych oraz oczywiście w nawigacji maszyn;
  • w geodezji, a konkretnie w pomiarach geodezyjnych;
  • w kartografii – dla tworzenia i aktualizowania map;
  • w infrastrukturze technicznej zaopatrującej w wodę, gaz, prąd. W przypadku awarii sieci np. wodociągowej GPS pozwala na szybką lokalizacje problemu;

a także w rolnictwie, transporcie (drogowym, kolejowym, lotniczym i morskim), turystyce i rekreacji, ratownictwie. Moglibyśmy tak wymieniać poszczególne dziedziny życia, czy też sektory gospodarki wykorzystujące systemu GPS jeszcze bardzo długo. Interesują nas jednak rozwiązania, z którymi mamy do czynienia na co dzień. A zatem…

GPS na co dzień

Jak już wspomnieliśmy, systemy GPS kojarzą się przeciętnej osobie głównie z nawigacją samochodową. To pierwsza, podstawowa, a niejednokrotnie kluczowa funkcja, jaką nadano temu praktycznemu narzędziu. Jak to konkretnie działa? Włączamy, wyznaczamy cel podróży i w drogę! A sztuczne satelity GPS (jest ich 24) okrążające Ziemię wysyłają w tym czasie swój sygnał rozpoznawczy, aktualną pozycję na orbicie i dokładny czas. Sygnał dociera z satelity do odbiornika, a czas, jaki to zajmuje, jest dokładnie mierzony. Dzięki precyzyjnej lokalizacji odbiornika i dobrze zaprojektowanej mapie nawet kompletnie nie znając trasy, możemy pewnie dotrzeć do celu naszej podróży.

GPS to rozwiązanie, z którym mamy na co dzień do czynienia korzystając także z naszych smartfonów. Moduły GPS pozwalają wykorzystywać smartfon jako aparat z funkcją geolokalizacji lub też po prostu jako nawigacji.

W końcu GPS to szerokie możliwości w zakresie monitoringu i lokalizowania, zarówno ludzi, jak i przedmiotów. Wyposażenie samochodu w system GPS może pomóc np. w sytuacji kradzieży. Z kolei wykorzystanie lokalizatorów w przypadku monitoringu osób, sprawdzi się, gdy obawiamy się o bezpieczeństwo dziecka lub osoby starszej, mającej problemy z pamięcią.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.