Lokalizacja telefonu – jak to działa?

Zapewne zastanawiałeś się, kiedy może Ci być potrzebna lokalizacja telefonu? Na myśl przychodzą od razu sytuacje, gdy zgubi Ci się dziecko, utkniesz w windzie, chcesz sprawdzić, gdzie jest Twój pracownik lub partner. Zastosowań dla lokalizacji telefonu jest jednak znacznie więcej, co wykorzystuje szereg firm oferujących takie usługi.

Wykorzystanie chmury w małych i średnich przedsiębiorstwach

Na czym polega lokalizacja telefonu?

Namierzenie telefonu komórkowego jest ustaleniem jego dokładnych współrzędnych przy pomocy lokalizatora GPS, rejestrującego wysyłany z urządzenia sygnał. Dzięki temu rozwiązaniu, posiadając moduł GPS i telefon z systemem android lub iOS jesteś w stanie zadbać o bezpieczeństwo najbliższych oraz nadzorować np. swoje mienie.

Telefon lokalizowany jest poprzez specjalne oprogramowanie trackingowe, gdzie użytkownik pobiera aplikację, loguje się na niej i od tego momentu jest widoczny na platformie śledzącej.

Czy lokalizacja telefonu zawsze jest szpiegowaniem?

Wiele osób w używaniu lokalizatorów upatruje jawnej inwigilacji ich pracy, szpiegowania ich i braku zaufania. Jednakże należy pamiętać, że lokalizator telefonu pozwala przede wszystkim otoczyć bezpieczeństwem jego użytkownika. Niezależnie, czy jest to dziecko wracające ze szkoły, uczestnik dalekiej wyprawy, osoba starsza, a może pracownik na wyjeździe służbowym, zawsze będziesz wiedział, co się z nią dzieje, abyś w razie konieczności mógł jej pomóc.

Również zabierając lokalizowany telefon z sobą, np. w podróż służbową, dzięki całodobowemu wysyłaniu sygnału, Twoi najbliżsi będą widzieć, gdzie jesteś, co niejednokrotnie uspokoi ich, a Tobie pozwoli załatwić wszystkie sprawy i szybko wrócić do domu.

Poza tym, jeśli Twoja firma dysponuje flotą samochodową czy innym wyposażeniem ruchomym, dzięki lokalizatorowi telefonu zawsze będziesz wiedział, gdzie się znajdują. Zdecydowanie zabezpieczy to Twoje mienie przed złodziejami, a przy próbie zawłaszczenia pozwoli szybko odzyskać utracone rzeczy.

Urządzenie to ma duże znaczenie w pracy niektórych firm detektywistycznych, również tych zajmujących się wywiadami gospodarczymi, nieuczciwą konkurencją, windykacjami czy restytucją mienia.

Czy lokalizator telefonu jest etyczny?

Z pewnego punktu widzenia nikt nie lubi być śledzony. O skuteczności w zwiększaniu bezpieczeństwa użytkowników lokalizatora, śledzeniu samochodów firmowych, czy sprawdzaniu trasy podróżujących, możesz się jednak przekonać podczas użytkowania urządzenia. Niemniej jednak nie możesz go używać bez wiedzy i zgody osoby lokalizowanej.

Zabezpiecz się więc!

Zlokalizowanie skradzionego telefonu, sprawdzenie co się dzieje z Twoimi najbliższymi czy monitoring trasy Twojego pracownika to tylko niektóre z możliwości, jakie daje lokalizowanie telefonu. Postaw więc na bezpieczeństwo!

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.