Zagłuszarka GPS – jak działa?

Zagłuszarka GPS to urządzenie, które można kupić, ale nielegalne jest jej używanie pod karą grzywny. A skoro nie można jej legalnie używać, to znaczy, że korzystają z niej zazwyczaj złodzieje samochodów oraz nieuczciwi pracownicy, którzy mają firmowe auta. Jak dokładnie działa zagłuszarka GPS i czy faktycznie możliwe jest uniknięcie namierzania samochodu wyposażonego w czujnik GPS?

Czym jest zagłuszarka GPS?

Zagłuszarka GPS to specjalne urządzenie, które wykorzystuje się do zagłuszania komunikacji odbywającej się za pośrednictwem konkretnej częstotliwości. Sygnał GPS nadawany z satelity w momencie dojścia na Ziemię jest już słaby, dlatego odpowiednie urządzenie jest w stanie zniekształcić lub całkowicie uniemożliwić udostępnienie komunikacji. Na rynku dostępne są zagłuszarki GPS różniące się mocą i zasięgiem działania. Jednak najtańsze modele działają jedynie w obrębie kilku metrów i są w stanie zagłuszyć tylko 3-4 pasma częstotliwości.

Wcześniej zagłuszarki stosowano głównie, aby uniemożliwić podsłuchiwanie rozmów np. podczas spotkań biznesowych czy politycznych. Obecnie, oprócz wykorzystywania tych urządzeń do kradzieży samochodów, stosuje się je np. w teatrach, aby podczas spektaklu dzwoniące telefony nie przeszkadzały aktorom i innym uczestnikom spektaklu. Zaawansowane technologicznie urządzenia używane są także w wojsku i służbach specjalnych.

Jak działa zagłuszarka GPS?

Najprościej rzecz ujmując, zagłuszarka GPS wysyła sygnały, które trafiają na konkretne pasmo częstotliwości i zniekształcają lub całkowicie uniemożliwiają odczytywanie informacji pomiędzy innymi odbiornikami. Im wyższe parametry zagłuszarki, tym większy problem ze zorientowaniem się, że coś jest nie tak. Bardziej zaawansowane modele są w stanie zagłuszyć nawet do 16 różnych pasm częstotliwości. Złodzieje samochodów stosują zagłuszarki GPS, aby uniemożliwić odnalezienie pojazdu, w którym zastosowano monitoring GPS, a nieuczciwi kierowcy wtedy, kiedy służbowe samochody chcą wykorzystywać np. w celach prywatnych.

Zagłuszarki GPS emitują sygnał szerokopasmowy, a więc wykrycie go jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Warto jednak zapamiętać, że urządzenia zagłuszające nie działają na wszystkie systemy lokalizacji. Zagłuszarki w ogóle nie będą przydatne do zniekształcania fal radiowych innych niż pasma GPS.

Najtańsze zagłuszarki importowane z Chin są zazwyczaj kiepskiej jakości i wykrycie ich nie stanowi większego problemu. Niestety na rynku dostępny jest także sprzęt bardziej zaawansowany, którego wykrycie może być trudne. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, który mógłby całkowicie wyeliminować problem zagłuszania sygnałów GPS przez zagłuszarki.

Monitoring GPS może informować o zagłuszaniu GPS

Pierwszym krokiem do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości jest baczna analiza danych. Twoją uwagę powinny zwrócić m.in. takie rzeczy jak: częste przerwy podczas jazdy, zbyt szybkie spalanie paliwa, monitorowane przejazdy niezgodne z tymi przebytymi w rzeczywistości czy nagłe znikanie i pojawianie się pojazdu w innym miejscu na mapie. Nie musisz się tym jednak przejmować, ponieważ decydując się na nasz monitoring GPS, będziesz natychmiast poinformowany, że coś niepokojącego zaczyna się dziać. Powiadomienia o próbach zagłuszania sygnału GPS są wysyłane od razu. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w firmach, których podstawą funkcjonowania są transport i spedycja. Alert o zagłuszeniu GPS wskazuje, który pracownik próbuje dokonać oszustwa, i w jakim miejscu się aktualnie znajduje.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.