Jak działają urządzenia śledzące

Zarówno w życiu prywatnym, jak i związanym z wykonywaną pracą, zdarzają się sytuacje, w których śledzenie, monitorowanie lub lokalizowanie osób bądź przedmiotów okazuje się bardzo praktycznym, korzystnym, czy wręcz niezbędnym rozwiązaniem. Tego typu zadaniom służą narzędzia w postaci urządzeń śledzących.

Urządzenia śledzące to zasadniczo sprzęt, którego działanie opiera się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych systemów GPS. Mogą to być aktywne lokalizatory do bieżącego monitorowania ruchu osoby lub obiektu, lub też pasywne rejestratory pozwalające na odczytanie historii ruchu. Tego typu rozwiązania najczęściej wykorzystuje się w sytuacjach:

  • monitorowania ruchu pojazdów służbowych,
  • śledzenie przesyłek pocztowych i kurierskich,
  • zabezpieczenia przed kradzieżą samochodów prywatnych i firmowych, a także innego sprzętu, np. rowerów, czy maszyn budowlanych,
  • zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz osobom starszym,
  • zapewnienia bezpieczeństwa zwierzętom.

Jak to działa?

Niezależnie od sytuacji, zasada działania urządzenia śledzącego jest praktycznie taka sama – włączamy nadajnik, logujemy się na platformie online (dostęp mobilny możliwy jest tutaj z praktycznie każdego urządzenia z systemem Android oraz iOS i nie wymaga instalacji żadnych aplikacji zewnętrznych) i uzyskujemy dokładną lokalizację monitorowanej osoby (dziecka lub seniora) bądź rzeczy, np. paczki, samochodu. To, co łączy poszczególne rozwiązania to z pewnością dyskrecja – każdy monitoring GPS można łatwo ukryć, dzięki czemu pozostaje on niezauważalny dla osoby śledzonej. Co istotne, wyposażenie w pojemną baterię oraz inteligentne zarządzanie energią zapewniają długą pracę nadajnika po jednorazowym naładowaniu.

Każde konkretne rozwiązanie to już natomiast szereg funkcji dodatkowych i bardziej skomplikowanych. Począwszy od zaawansowanego modułu GPS, urządzenia śledzące wyposażone są często w funkcje telefonu komórkowego, akcelerometr, czy też inteligentne algorytmy zarządzania danymi.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.