Monitoring maszyn budowlanych – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Chociaż prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacji rozpoczęły się już w 1973 roku, a system GPS został umieszczony na orbicie w 1978 roku, to powszechnie zaczął być stosowany dopiero na początku XXI wieku. Wcześniej był przeznaczony głównie do zadań wojskowych, ale od 2000 roku został udostępniony dla każdego i zmienił świat nie do poznania. Nigdy wcześniej nawigacja w terenie nie była tak łatwa, ale jak się okazuje, GPS oferuje o wiele więcej – przykładem jest monitoring maszyn budowlanych.

Kontrola eksploatacji pojazdu dzięki platformie GPS Guardian

GPS w podróży to dziś podstawa

Nieważne, czy jedziemy na wakacje, podróż służbową, czy musimy załatwić sprawę w swoim mieście – w każdej w tych sytuacji nawigacja GPS jest nieoceniona. Ciężko dzisiaj wyobrazić sobie bez niej kierowanie samochodem, bo zwalnia nas z obowiązku szukania, rozglądania się czy pytania ludzi o drogę. Nie musimy stawać na poboczu, wyciągać mapy, by dowiedzieć się, w jakim miejscu jesteśmy i jak dojechać do punktu docelowego. To nie tylko wygoda czy pewność, że dojedziemy o czasie (nawigacja GPS poinformuje nas o ewentualnych korkach), ale i bezpieczeństwo, bo kierowanie pojazdem i rozglądanie się za znakami czy ulicą, w którą trzeba skręcić, jest ryzykowne – zarówno dla własnego zdrowia, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

GPS – nieocenione narzędzie pracy

Od lat więc z powodzeniem wykorzystują GPS nie tylko kierowcy, którym samochód jest niezbędny do załatwiania codziennych spraw czy dalszych wyjazdów, ale przede wszystkim zawodowcy, bo dla nich auto jest codziennym narzędziem pracy. Ilość kursów, które muszą wykonać kierowcy ciężarówek, taxi czy pojazdów dostawczych jest ogromna, a sprawne przemieszczanie się z jednej do drugiej lokalizacji, jest tu kluczowe. Co ważne, GPS to nieocenione rozwiązanie także dla osób posiadających własną flotę samochodów, bo mogą monitorować pracę zatrudnionych. A dzięki temu widzą dokładnie, jak wykonywana jest praca i za co dokładnie trzeba się rozliczyć. Po tym koniecznym wprowadzeniu przejdźmy jednak do sedna artykułu – monitoringu maszyn budowlanych.

Monitoring maszyn budowlanych – jego największe zalety

Monitoring pozwala mieć wszystko pod kontrolą, bo przed nim nie da się nic schować, ukryć, czy czegoś zataić. Przekonali się o tym właściciele bardzo cennych maszyn budowlanych. Oto powody, dlaczego monitoring w ich przypadku to same korzyści. Maszyny budowlane kosztują sporo pieniędzy, więc bardzo ważne jest, aby było pod czujnym okiem przez całą dobę. System GPS to gwarantuje!

  • To jednocześnie pełna kontrola wydajności pracowników, bo widzimy, jak wygląda faktyczny czas pracy zatrudnionych osób i ile jest niepotrzebnych przestojów w pracy.
  • Łatwo sprawdzić, czy maszyna wykonuje pracę fizyczną, czy raczej pracuje na wolnych obrotach. Przekonamy się nawet, czy jest załadowana, czy pusta, a co równie istotne – specjalne czujniki określą dokładnie, w jakim miejscu urobek został zrzucony z maszyny.
  • Sprawdzimy, jak z daną maszyną obchodzi się robotnik, a przede wszystkim, czy odpowiednio redukuje ryzyko niewłaściwego postępowania, co ma przecież wpływ na bezpieczeństwo wszystkich pracowników znajdujących się na placu budowy.
  • Pozwala szybko rozpoznać nieefektywne działania pracowników, a to za sprawą identyfikacji operatorów. Wykrywa przestoje na budowie, jak i potencjalne oszustwa czy nadużycia ze strony zatrudnionych.
  • Monitoring zamontujemy właściwie w każdym rodzaju maszyny budowlanej, niezależnie, czy jest to zwykła koparka, czy wielka betonomieszarka. System GPS działa wszędzie, więc mamy gwarancję jego nieograniczonego użytkowania.
  • To również oznacza, że wszelkie dane dotyczące danej maszyny są na bieżąco dostępne. Żeby z nich korzystać, wystarczy po prostu mieć dostęp do komputera bądź urządzenia mobilnego – smartfona lub tabletu.
  • System monitoringu generuje czytelne raporty, na których znajdziemy dokładne rozliczenie pracy. Na ich podstawie pracodawca z łatwością dokona analizy i wyciągnie odpowiednie wnioski.

Monitoring maszyn budowlanych stanowi dzisiaj niezwykle ważne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy nie tylko efektywność pracy zatrudnionych osób, ale i optymalizację kosztów eksploatacji maszyn. System monitoringu jest więc skutecznym sposobem na pełne usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Podsumowując, to mniejsze koszty i lepiej, wydajniej wykonujący swoje obowiązki pracownicy oraz pełna kontrola nad tym, co się dzieje z maszynami na placu budowy oraz poza nim.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.