Monitoring paliwa

Jeżeli tylko na moment uruchomimy CB Radio, to z całą pewnością kilkakrotnie przewiną się popularne zwroty takie jak „Powroty”, „Lemoniada z niedolewki”, „Oszczędności” czy „Oranżada”. Jak pewnie się domyślasz, są to określenia na „nadmiarowe” paliwo uzyskane najczęściej w nielegalny sposób. Jak duża jest skala tego problemu? Wystarczy wpisać w jednej z popularnych wyszukiwarek hasło „kradzież paliwa”, a wówczas zostanie wyświetlonych ponad 394 tysięcy wyników. Jak powstrzymać się przed tą plagą? Sposobów jest wiele- każdy z nich ma swoje wady i zalet, jednak wciąż rosnące ceny paliwa będą sprawiać, że towar ten przyciągnie jeszcze większą rzeszę złodziei, czy monitoring paliwa jest skutecznym narzędziem, który będzie w stanie zatrzymać ten trend?

Stare dystrybutory paliwa - monitoring i kontrola spalania

„Kreatywność” złodzieja nie zna granic

Sposobów na kradzież paliwa jest coraz więcej. Ogromne ilości benzyny i oleju opałowego giną już nie tylko ze stacji benzynowych, ale właściwie z każdego miejsca, gdzie jest możliwość pozyskania większej ilości, czyli np. z osiedlowych parkingów, placów budowlanych, rolniczych spółdzielni czy nawet kolejowych składów cystern. Kolejną kwestią jest bardzo łatwy sposób na wymianę ciekłej „waluty”. Wystarczy włączyć CB radio lub podjechać na parking przeznaczony dla Tirów. Najczęściej stosowane metody kradzieży to:

  • Podmiana paliwa – wymiana  paliwa na inny płyn, najczęściej olej opałowy.
  • Odessanie – jak sama nazwa wskazuje jest to wypompowanie paliwa z baku poprzez mechaniczne sprężarki czy sposoby manualne.
  • Bezpośrednio z baku – przewiercenie baku wiertłem o rozmiarze zbliżonym do rurki, którą następnie bak jest opróżniany.

Scenariusze kradzieży są zależne od sytuacji. Złodzieje najczęściej kradną poza granicami swojego miejsca zamieszkania, wykorzystując kradzione tablice rejestracyjne i nie przekraczając kwoty 250 zł…

Złapani na gorącym uczynku i wciąż bezkarni

Wynika to z dobrej znajomości przepisów prawnych przez złodziei. Kradzież, która nie przekracza kwoty 250zł jest tylko wykroczeniem… czyli nie może zakończyć się zatrzymaniem, lecz upomnieniem z mandatem maksymalnie do 500 zł. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia, dlatego złodziej, który pokusi się np. na uszkodzenie baku, naruszenie instalacji itp. może szybko przekroczyć „ochronny” pułap i skończyć z kajdankami na rękach. Nasuwa się więc pytanie- co na to organy ścigania i jak temu przeciwdziałają? Otóż, coraz częściej i skuteczniej, na złodziei przygotowywane są zasadzki.

Monitoring paliwa bądź krok przed – Oręż w walce przeciwko kradzieżom

Przedsiębiorcy wciąż szukają sposobu na ograniczenie kradzionego paliwa do minimum. Najskuteczniejszy z nich to rzetelny nadzór, który sprawi, że pokusa przelania paliwa na własne potrzeby zostanie zminimalizowana. Jak jednak skutecznie nadzorować, ale bez uszczerbku na motywacji kierowców oraz bez przymusu dedykowanego etatu? Możliwości jest wiele. Najpopularniejsze sposoby monitoringu paliwa jest:

Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie systemy zabezpieczające, a najczęściej systemy monitoringu GPS paliwa, są celowo i notorycznie uszkadzane przez kierowców. W takim przypadku warto zastanowić się nad instalacją dwóch nadajników albo specjalnie przygotowanych atrap pokrytych niewidzialną farbą UV, której każde naruszenie stanie się widoczne.

„Podejście do tematu ochrony baku przed kradzieżą najczęściej kończy się instalacją systemu monitoringu GPS. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ten temat jest uzależniony od możliwości technicznych pojazdu. Do każdego zabezpieczenia paliwa powinno podejść się indywidualnie. Rozróżnianie są dwa sposoby ochrony: aktywna ochrona utrudniająca dostęp do zbiornika np. poprzez wzmocnienie protekcji korka wlewu paliwa oraz pasywna ochrona pozwalająca na wykrycie upustu lub wyliczenie realnego spalania w pojeździe lub maszynie. W skrajnych przypadkach, proponujemy naszym klientom wsparcie zaprzyjaźnionych agencji detektywistycznych, które pomogą dostarczyć dowody przestępstwa”.

Kradzieże, to nie wszystko – monitoring paliwa to redukcja kosztów

Pozostając w temacie monitoringu GPS, jako narzędzia do ochrony paliwa przed kradzieżą, grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, jak można wykorzystać te systemy do ochrony przed nieefektywnym wykorzystaniem paliwa. Istnieje wiele sposób na drogę do redukcji kosztów. Najpopularniejsze z nich to:

 

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.