Urządzenia GPS – zmiana konfiguracji urządzenia przez platformę GPS Guardian

Urządzenia GPS (ang. Global Positioning System) mają w sobie moc, jaką jest przede wszystkim stwarzanie praktycznych i wygodnych w realizacji możliwości. Aby jednak w pełni czerpać z korzyści, jakie niosą konkretne systemy i ich poszczególne elementy, konieczne jest sprawne zarządzanie urządzeniami.

Konfiguracja monitoringu GPS

Platforma monitoringu GPS Guardian umożliwia swobodne zarządzanie konfiguracją urządzeń. Co to jest oraz jakie zmiany wnosi dla użytkownika aplikacji? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części artykułu.

Co to są komendy?

Komendy na platformie GPS Guardian to zdefiniowane polecenia wysyłane przez aplikację bezpośrednio do urządzenia. Mają one wpływ na mechanikę działania urządzenia oraz na jakość i typ wyświetlanych informacji w kokpicie GPS Guardian. Użytkownik ma do dyspozycji między innymi komendy wpływające na: częstotliwość wysyłania pozycji, aktywność czujników ruchu, uśpienie lokalizatora czy  powiadomienia SOS. Poniżej zostały opisane komendy dla następujących urządzeń:  GPS Guardian IIGPS Guardian PROGL 300GPS Logistic PRO.

Komendy GPS Guardian II

 • Wysyłanie co: 15,30-sekund lub co 1,2,5-minut – zmiana częstotliwości wysyłania pozycji przez urządzenie – urządzenie nieustannie zapisuje trasę, lecz jej wyświetlenie na platformie pojawia się z analogicznie do wybranego trybu.
 • Włącz/wyłącz komunikację z serwerem – urządzenie GPS Guardian PRO może działać w trybie off-line (bez komunikacji z serwerem) lub on-line (z komunikacją z serwerem). Tryb off-line przedłuża czas działania urządzenia, lecz pozycja lokalizatora nie jest widoczna na platformie. Zapisane trasy pojawiają się dopiero po podłączeniu do komputera.
 • Włącz/wyłącz uśpienie –  tryb uśpienia urządzenia powoduje zaprzestanie przesyłania danych przez urządzenie – znacznie przedłuża to czas pracy na jednym ładowaniu.
 • Zażądaj pozycję – wyświetlenie pozycji urządzenia na platformie – przydatne szczególnie w momencie, gdy lokalizator sporadycznie przesyła dane.

Komendy GPS Guardian PRO

 • Włącz/wyłącz czujnik ruchu – urządzenie w trybie czujnika ruchu przechodzi w tryb „uśpienia”, gdy nie jest poruszane ani wybudzane. Jeżeli czujnik jest wyłączony urządzenie będzie nieustannie przesyłało dane i nie wejdzie w tryb uśpienia.
 • Lokalizacja dla każdego numeru SMS – każda próba zadzwonienia z dowolnego telefonu na kartę SIM w urządzeniu spowoduje odesłaniem przez lokalizator  linku do mapy z pozycją.
 • Lokalizacja tylko dla numerów autoryzowanych SMS – każda próba zadzwonienia z wybranego telefonu na kartę SIM w urządzeniu spowoduje odesłaniem przez lokalizator  linku do mapy z pozycją.
 • Wysyłanie co: 30,60,120,360-sekund – zmiana częstotliwości wysyłania pozycji przez urządzenie – urządzenie nieustannie zapisuje trasę, lecz jej wyświetlenie na platformie pojawia się z analogicznie do wybranego trybu.
 • Włącz/wyłącz komunikację z serwerem – urządzenie GPS Guardian PRO może działać w trybie off-line (bez komunikacji z serwerem) lub on-line (z komunikacją z serwerem). Tryb off-line przedłuża czas działania urządzenia, lecz pozycja lokalizatora nie jest widoczna na platformie. Zapisane trasy pojawiają się dopiero po podłączeniu do komputera.
 • Włącz/wyłącz uśpienie – tryb uśpienia urządzenia powoduje zaprzestanie przesyłania danych przez urządzenie – znacznie przedłuża to czas pracy na jednym ładowaniu.
 • Zażądaj pozycję – wyświetlenie pozycji urządzenia na platformie – przydatne szczególnie w momencie, gdy lokalizator sporadycznie przesyła dane.

Komendy GPS Guardian GL 300

 • Włącz przycisk jako Geofence – ustawienie głównego przycisku w trybie geoogrodzenia – po kliknięciu na platformie utworzone zostaje ogrodzenie o promieniu 50-metrów w pamięci urządzanie, oznacza to, że przekroczenie ogrodzenia wywoła stosowną informację na platformie. Stan geogrodzenia widoczny jest w zakładce „status”.
 • Wysyłanie co: 60, 120, 300-sekund – zmiana częstotliwości wysyłania pozycji przez urządzenie – urządzenie nieustannie zapisuje trasę, lecz jej wyświetlenie na platformie pojawia się z analogicznie do wybranego trybu.
 • Włącz wysyłanie przy skrętach –  przy nachyleniu o 20 stopnii urządzenie zagęszcza przesyłanie danych na platformę GPS Guardian – wpływa to korzystnie na odwzorowanie przedstawionych w aplikacji zakrętów.
 • Włącz/wyłącz czujnik ruchu – urządzenie w trybie czujnika ruchu przechodzi w tryb „uśpienia”, gdy nie jest poruszane ani wybudzane. Jeżeli czujnik jest wyłączony urządzenie będzie nieustannie przesyłało dane i nie wejdzie w tryb uśpienia.
 • Włącz przycisk jako SOS – ustawienie głównego przycisku w trybie SOS – po kliknięciu na platformie wyświetlany jest ALARM.

Komendy GPS Logistic PRO

 • Zażądaj pozycję – wyświetlenie pozycji urządzenia na platformie – przydatne szczególnie w momencie, gdy lokalizator sporadycznie przesyła dane.
 • Aktywuj wyjście – włączenie wyjścia w urządzeniu telemetrycznym – jeżeli podłączona jest blokada zapłonu, spowoduje to jej natychmiastowe aktywowanie.
 • Dezaktywuj wyjście – wyłączenie wyjścia w urządzeniu telemetrycznym – jeżeli podłączona jest blokada zapłonu, spowoduje to jej natychmiastowe dezaktywowanie.

W konfiguracji drzemie moc, lecz należy być ostrożnym

Warto wspomnieć o tym, że manipulacja konfiguracją urządzenia ma bezpośredni wpływ na długość pracy lokalizatora (może zostać ona znacznie przedłużona lub obniżona) oraz na jakość wyświetlanych na platformie danych.

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a
my skontaktujemy się
z Tobą w ciągu
24 godzin.

lub zobacz cennik
0
0
Wyślij zapytanie