Blokada alkoholowa w pojazdach służbowych

Od blisko 2-lat ustawa o ruchu drogowym dopuszcza możliwość zmniejszenia okresu zakazu jazdy z powodu karty za jazdę pod wpływem – wystarczy wyposażenie pojazdu w blokadę alkoholową. System znajduje także swoje zastosowanie w biznesie, coraz więcej firm instaluje tego rodzaju rozwiązania w celach czysto prewencyjnych np. w autobusach, samochodach dostawczych czy autach flotowych. Alkomat lub tzw. Alkolock może zostać zintegrowany z aplikacją monitoringu GPS Guardian. Dostarczając właścicielowi informacje o wykonanych testach oraz próbach obejścia.

Jak to działa?

Działanie blokady jest proste, alkomat jest podłączony do układu zapłonowego i posiada ustnik w który należy dmuchnąć przed każdym uruchomieniem pojazdu. Urządzenie połączone jest ze stacją telemetryczną do której przekazywane są dane z pamięci takie jak: czas wykonania badania, wynik, stężenie alkoholu, brak wykonania badania. Blokada sprawdza zawartość oparów alkoholu w wydychanym powietrzu – uzyskanie pozytywnego wyniku skutkuje natychmiastowa blokadą.

Alkomaty działają z pojazdami wyposażonymi w systemy start-shop. Nie wymagają przeprowadzania badania po każdym zgaśnięciu silnika, jednostka może zostać skonfigurowana w taki sposób, aby nie wymagała powtórnego badania trzeźwości w ciągu określonego okresu czasu od wykonania 1-badania.

„Somsiad” nie pomoże

Alkomat jest zabezpieczony przed próbami „obejścia” systemu. System działa w taki sposób, aby uniemożliwić próbę dmuchnięcia przez inną osobę. Urządzenia okresowo proszą o ponowne wykonanie testu, a niektóre z nich są w stanie porównać próbki wydmuchiwanego powietrza. W przypadku stwierdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, blokada pojazdu zostaje uruchomiona. W momencie, gdy uruchomiony jest silnik, a kierowca uzyska pozytywny wynik uruchamiany jest klakson, którego nie da się wyłączyć. Nie pomoże także odpięcie akumulatora, bowiem alkomaty i systemy telemetryczne posiadają własne niezależne źródło zasilania.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.