Data act – kto będzie miał dostęp do danych ze smart-urządzeń?

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano Rozporządzenie dotyczące zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania, popularnie znane jako Akt w sprawie danych (Data Act). Zgodnie z tym dokumentem, przepisy będą obowiązywać po upływie 20 miesięcy od daty wejścia w życie, tj. od 12 września 2025 r.

Data Act wprowadza nowe mechanizmy, które umożliwią użytkownikom urządzeń podłączonych do internetu, takich jak urządzenia smart home, AGD czy samochody, dostęp do danych generowanych przez te urządzenia. Ponadto będą oni mogli udostępniać te dane innym podmiotom świadczącym im usługi, na przykład usługi posprzedażowe czy naprawcze. Obecnie tego rodzaju dane zwykle są dostępne jedynie dla producentów sprzętu. Zgodnie z zapisami Data Act, inteligentne urządzenia będą musiały być projektowane i produkowane w taki sposób, aby dane generowane przez nie były łatwo i bezpiecznie dostępne dla użytkownika oraz innych przez nie wskazanych podmiotów.

Warto również zauważyć, że wraz z przyjęciem Data Act wprowadzono regulacje dotyczące przekazywania danych między przedsiębiorstwami a administracją publiczną oraz przyznawania jej dostępu do danych prywatnych. Jednakże dostęp do tych danych będzie możliwy jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy jest to konieczne do skutecznego reagowania na skutki pandemii czy katastrof, a nie można ich pozyskać w inny sposób w odpowiednim czasie. Niektórzy eksperci wyrażają obawy, że mimo szczytnego celu wykorzystania danych spoza sektora publicznego dla dobra ogółu, regulacje te mogą również prowokować obawy przed nadmierną ingerencją państwa w prywatność obywateli.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.