Najpopularniejsze sposoby wykorzystania monitoringu GPS

XXI wiek obfituje w wynalazki, które zmieniły świat nie do poznania. Wtargnęły w nasze życie niepostrzeżenie i zadomowiły się, ułatwiając codzienne funkcjonowanie, zapewniając nieznane wcześniej możliwości. Ciężko bez nich żyć, a już na pewno nie jest łatwo z nich zrezygnować. Jednym z takich pionierskich odkryć jest bez wątpienia GPS. Stosowany dziś powszechnie, kojarzony zaś przeważnie jako pomoc dla kierowców, którzy jadą w trasę. Jak się jednak okazuje – GPS to o wiele więcej, co potwierdza jego zastosowanie w zakresie monitoringu.

Trochę teorii na początek

GPS (z ang. Global Positioning System), czyli system nawigacji satelitarnej powstał za oceanem, w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych. Objął swoim zasięgiem całą kulę ziemską, a za jego niezawodne działanie odpowiada cały skomplikowany system złożony z satelitów orbitujących wokół ziemi, stacji kontrolnych i monitorujących na Ziemi oraz odbiorników sygnału. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie informacji o położeniu, co pomaga w nawigacji w terenie.

Gdy ruszyły nad nim prace – w 1973, miał w zamyśle służyć tylko do celów wojskowych, ale później sprawy potoczyły się inaczej. Najpierw w 1995 roku system uzyskał pełną sprawność operacyjną, a w 2000 roku, czyli 18 lat temu, Amerykanie zrezygnowali z podziału na GPS wojskowy (bardzo precyzyjny) i cywilny (niedokładny). Od tej pory nastąpiła era szybkiego, taniego i niezawodnego GPSa dla wszystkich.

Gdzie można wykorzystać monitoring GPS?

Przeciętnej osobie GPS zastąpił tradycyjną mapę, bo od kiedy mamy go w samochodzie (czy to w telefonie, czy w nawigacji samochodowej) bez komplikacji dojedziemy w każde, nawet najbardziej odludne i oddalone miejsce. Auto z GPS to doskonałe rozwiązania dla firm! To, co jednak GPS potrafi najlepiej to monitorowanie. To, co jednak potrafi najlepiej to monitorowanie, a w jakich sytuacjach to możliwe, dowiemy się z poniższego tekstu!

  • Prowadzimy firmę transportową i nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów przez nieuczciwych kierowców? Przykładowo w czasie pracy wykorzystują oni samochód do spraw prywatnych zamiast służbowych, a my nic o tym nie wiemy. A później, gdy przyjdzie do obliczenia kosztów, okaże się, że coś jest nie tak. Tylko jak to udowodnić, gdy zatrudniamy kilka bądź kilkanaście osób? Rozwiązaniem monitoring GPS, które stanowić będzie precyzyjną ewidencją czasu pracy kierowców. Nowoczesny system monitorowania pojazdów to efektywna kontrola, czyli śledzenie pojazdów, namierzanie ich lokalizacji, a w konsekwencji pewna redukcja kosztów. Dzięki lokalizacji GPS na bieżąco będziemy monitorować położenie samochodów i utrzymywać kontakt z kierowcą. Zresztą nie tylko ewidencja czasu pracy kierowców jest tu ważna, ale i bezpieczeństwo prywatnego samochodu, jak i kierowcy.
  • Zostajemy przy samochodach, bo tak samo, jak w powyższym przypadku, prowadząc szkołę jazdy, możemy w prosty sposób rozliczyć się z instruktorami. Monitoring GPS wykryje wszelkie podróże w danym dniu i postoje czy tankowanie benzyny. Nie musimy się więc obawiać, że coś mu umknie. Tak precyzyjna ewidencja to jednocześnie korzyści dla właściciela szkoły jazdy, jak i jego pracowników, bo czarno na białym widać, jak było. Nie ma tu żadnych przekłamań czy nieścisłości.
  • Monitoring GPS to zresztą rozwiązanie sprawdzające się w specyficznych branżach, gdzie przykładowo ładunek jest bardzo cenny i musi być stale kontrolowany. Mamy tu na myśli firmy farmaceutyczne, bo z jednej strony łatwiej zarządzać sprzedażą, transportem czy dowozem we wskazany adres, a z drugiej – można kontrolować temperaturę w przestrzeni ładunkowej pojazdu. Co w przypadku leków jest praktycznie najważniejsze.
  • GPS namierzy wszystko, także bagaż, który może zgubić się w podróży. Wyjazdy wakacyjne, służbowe czy innego rodzaju wiążą się ze stresem, ale i zamieszaniem, więc łatwo zapodziać swój cenny ładunek. Zresztą często to obsługa na lotnisku nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, gubiąc cenne przedmioty podróżujących. Lokalizator GPS wrzucony  do walizki pozwoli nam na bieżąco obserwować lokalizację bagażu, łatwo go było namierzyć.
  • Monitoring GPS to również zabezpieczenie telefonu, bo jeśli ktoś go nam ukradnie, szybko namierzymy, gdzie się aktualnie znajduje.
  • To również pomocnik w aktywności – dla biegaczy, bo za pomocą modułu GPS można zapisywać trasy i dzielić się nimi z innymi sportowcami.
  • GPS wykorzystywany jest również w branży detektywistycznej. Monitoring GPS dla detektywów pozwala m.in na potwierdzenie określonych czynności lub lokalizacji konkretnych osób i pojazdów. Chętnie wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju materiałach dowodowych w problemach małżeńskich i nie tylko.

Jak więc widzimy, monitoring GPS to wiele możliwości, zarówno, gdy mówimy o ewidencji pracowników, namierzenia zagubionego bagażu czy telefonu, jak i przeanalizowanie ostatniego biegu. Warto wykorzystać potencjał GPS w każdej z tych dziedzin!

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.