Zarządzanie flotą samochodową on-line

Program do zarządzania flotą samochodową? Czemu nie? Niewłaściwa eksploatacja, rosnące ceny paliw i drożejące składki ubezpieczeniowe sprawiają, że utrzymanie aut służbowych wymaga coraz większych nakładów finansowych. Skutecznym sposobem na ich optymalizację jest zastosowanie platformy lokalizacyjnej i monitoring GPS pozwalający kontrolować pojazdy w czasie rzeczywistym. Tego typu monitorowanie floty odbywa się w tzw. „chmurze”.

Zarządzanie flotą on-line z platformą monitoringu GPS

Czym jest monitoring GPS?

Zarządzanie flotą samochodową nie jest łatwe, co nie zmienia faktu, że właściciele firm, których pracownicy mają do dyspozycji auta służbowe często nie są świadomi, jak duży odsetek kosztów są w stanie zredukować dzięki wprowadzeniu nadzoru kierowców. Straty, które generuje flota, często są efektem nieprawidłowego korzystania z pojazdów (np. nagminnego przekraczania prędkości). Z tych właśnie względów coraz częściej stosuje się urządzenia do lokalizacji w czasie rzeczywistym, które umożliwiają kontrolę wybranych parametrów za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu lub urządzenia mobilnego.

Jak to działa?

Dzięki lokalizatorowi GPS składanie codziennych sprawozdań przez pracowników jest niepotrzebne. – Dostęp do raportów uzyskuje się dzięki kliknięciu myszką. System funkcjonuje w oparciu o zintegrowane układy, co pozwala kontrolować aktualny stan pojazdu, poprzez sprawdzanie takich parametrów, jak: stan licznika, prędkość, z jaką porusza się auto czy ciśnienie oleju – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline, twórcy platformy gpsguardian.pl. Instalacja szeregu czujników eliminuje problem kradzieży paliwa, korzystania z samochodu przez osoby niepowołane lub nieautoryzowanego otwarcia przestrzeni ładunkowej. Wszelkie nadużycia powodują, że włącza się alarm. Dzięki temu chroniony jest nie tylko samochód, ale również załadunek.

Monitoring GPS, czyli flota generująca oszczędności

Urządzenie przy współpracy z terminalem komunikacyjnym umożliwia dwustronną wymianę informacji między kierowcą a operatorem systemu za pomocą wiadomości tekstowych. Dzięki stałej łączności zmniejszają się koszty połączeń telefonicznych (szczególnie podczas transportu zagranicznego), a zwiększa bezpieczeństwo kierującego.
Wzrost popytu na przechowywanie informacji w systemie cloudcomputing świadczy o tym, że przedsiębiorcy cenią sobie łatwość dostępu do danych oraz szukają oszczędności w obsłudze IT. Ulokowanie serwerów, administracji i oprogramowania poza firmą sprawia, że odpowiedzialność za zarządzanie procesami informatycznymi ponosi dostawca usługi, na którym spoczywa też obowiązek naprawy ewentualnych awarii – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline. Bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość monitoringu floty niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Wejście na platformę lokalizacyjną odbywa się poprzez stronę www lub poprzez specjalną aplikację na smartfony lub tablety.

Flota pojazdów pod kontrolą

Zarządzanie flotą pojazdów jest możliwe z każdego miejsca, dzięki technologii GPS. Platformy lokalizacyjne dostępne są on-line, bez instalacji dodatkowego oprogramowania działają w modelu cloudcomputing, czyli „w chmurze”. Dzięki temu korzystając z dowolnego urządzenia, o każdej porze możemy nadzorować przebieg tras aut służbowych.

Program do zarządzania flotą pojazdów – więcej zalet niż wad

Całkowity outsourcing IT jest jedną z głównych zalet platformy lokalizacyjnej GPS działającej w modelu cloudcomputing. Informacje zapamiętane przez aplikację nie muszą być przechowywane na dysku firmy. Przedsiębiorstwo może bowiem zlecić dostawcy nadzorowanie i magazynowanie danych dotyczących floty pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o sprzęt i obsługę IT, tym zajmuje się zleceniobiorca. Właściciel firmy może również przechowywać dane na swoim serwerze, jest to jednak kosztowne. Niezależnie, czy informacje przechowuje firma czy zleceniobiorca, do wyboru są 2 aplikacje: program do zarządzania flotą typu desktopowego (dostęp do informacji uzyskujemy po kliknięciu myszą na pulpicie), bądź webowego (aplikacja uruchamia się w przeglądarce internetowej). Równie ważnym atutem platformy lokalizacyjnej jest możliwość nadzoru floty z dowolnego komputera w dowolnym czasie. – Aby korzystać z usługi lokalizacji GPS nie potrzeba instalować żadnego oprogramowania na komputerze. Wszystkie dane znajdują się „w chmurze”, wystarczy jedynie połączenie z Internetem – dodaje Piotr Majewski z firmy Rikaline, twórcy platformy lokalizacyjnej gpsguardian.pl. Niektórzy dostawcy usługi umożliwiają monitoring GPS on-line w wersji mobilnej. Można z nich korzystać za pomocą aplikacji na smartfonach i tabletach. Kolejną zaletą jest to, że aplikacji (platformy) nie trzeba aktualizować. System generuje się sam, a więc nie musimy się martwić, czy korzystamy z aktualnej wersji oprogramowania. Co ważne, oprogramowanie automatycznie zapisuje dane, dzięki czemu ryzyko ich utraty jest bardzo niskie, szczególnie jeśli są magazynowane na serwerach zewnętrznych. Do nielicznych wad takiego rozwiązania zaliczyć możemy ograniczoną prywatność danych oraz brak dostępu offline. Innym sposobem na magazynowanie danych i obsługę platformy przez firmy jest instalacja oprogramowania na własnym serwerze. Drugą metodą może być popularne wcześniej, a obecnie coraz rzadziej stosowane, rozwiązanie hybrydowe. W takim wypadku aplikacja klienta jest zsynchronizowany z serwerem dostawcy usługi. Choć jest to rozwiązanie droższe, umożliwia nadzorowanie aut służbowych bez podłączenia do Internetu.

Zarządzanie flotą samochodową przez GPS to nie tylko oszczędność – to pełna kontrola nad każdym procesem.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.