Efektywne zarządzanie flotą pojazdów. Zobacz, o czym musisz pamiętać

Nawet jeśli firma nie działa w sektorze transportu, zazwyczaj dąży do rozbudowania floty swoich samochodów. Niezwykle ważne jest bowiem sprawne działanie, skuteczne świadczenie usług czy szybkie dotarcie do zleceniodawcy. Sprawa jest szczególnie istotna, jeśli w firmie jest kilka lub kilkanaście aut. Wówczas efektywne zarządzania flotą pojazdów może przynieść spore oszczędności i dać firmie zyski, dzięki którym będzie mogła prężnie się rozwijać.

Monitoring GPS helikopterów z GPS Guardian

Czym jest zarządzanie flotą pojazdów?

Krótko mówiąc, zarządzanie flotą jest nadzorem nad pojazdami i pracownikami firmy. Opiera się na weryfikacji tras dostawców, wydajności używania samochodów oraz ich stanu technicznego. Fleet menadżer nadzoruje i analizuje zebrane dane o poniesionych w firmie kosztach eksploatacji samochodów służbowych, nierzadko przypisanych do konkretnego działania, a nie pracownika firmy. Ponadto planuje cykliczne przeglądy, odnawia polisy komunikacyjne i weryfikuje dokumenty kierowców, niejednokrotnie kierując ich na badania okresowe i dokształcenie warsztatowe. Menadżer zarządzający flotą monitoruje również zużycie paliwa, sprawdza ekonomiczność jazdy i sposób eksploatacji pojazdów. Do jego zadań należy również ewidencja czasu pracy kierowców, szczególnie jeśli firma jest dużą jednostką spedycyjną. Tutaj podstawą są rzetelnie prowadzone karty pracy. Narzędziem, które doskonale wspiera zarządzanie flotą, jest monitoring GPS.

Korzyści wynikające z zarządzania flotą

Zalety zarządzania flotą pojazdów firmowych można mnożyć bez końca. Ten sposób działania dostarcza rozwiązań zarówno w błahych, jak i niezwykle ważnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej.

Wykorzystując system GPS i rejestratory trasy, pozwala kontrolować wydatki firmowe, które chociażby polepszają ich dynamikę działania. Szczególnie w nowych firmach, pomagają potwierdzać uczciwość pracowników lub weryfikować ich przygotowanie do pełnionych obowiązków. Ponadto zarządzanie flotą dostarcza narzędzi umożliwiających kontrolę bezpieczeństwa kierowców i floty samochodowej. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą monitorować stan techniczny pojazdów oraz wpływać na ich sposób użytkowania.

Działania te polepszają również obieg informacji oraz umożliwiają obliczanie czasu pracy kierowców, rodzaju wybranych przez nich tras i czasu dojechania do celu. Ten punkt szczególnie mocno umożliwia automatyczne reakcje na zaistniałe sytuacje.

Monitoring GPS wspomaga działanie firmy

Zarządzanie flotą jest całym zespołem działań, które wpływają na funkcjonowanie firmy. Alokacja zasobów czy kontrola pojazdów, o których pisaliśmy wyżej, to jedne z ważniejszych punktów działania.

Skuteczny monitoring GPS w dużej mierze jest motorem rozwoju przedsiębiorstwa. Informacje, których dostarcza, są niezwykle istotne. Wiąże się z umiejętnym korzystaniem z nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim z fachowym opracowaniem danych, trafnym wyciąganiem wniosków i z rzetelnym oraz profesjonalnym wdrażaniem zmian.

Niezależnie, czy w firmie jest jeden, czy kilkanaście samochodów, warto pamiętać, że zarządzanie mieniem powinno być profesjonalne. Przypadkowe działania nie tylko wprowadzą zamęt, ale mogą być źródłem niemałych kłopotów. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania – specjalistyczny monitoring GPS wspomoże skuteczne zarządzanie flotą pojazdów, a co za tym idzie – bardziej efektywne zarządzanie całym przedsiębiorstwem.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.