Efektywne zarządzanie flotą pojazdów. Zobacz, o czym musisz pamiętać

Nawet jeśli firma nie działa w sektorze transportu, zazwyczaj dąży do rozbudowania floty swoich samochodów. Niezwykle ważne jest bowiem sprawne działanie, skuteczne świadczenie usług czy szybkie dotarcie do zleceniodawcy. Sprawa jest szczególnie istotna, jeśli w firmie jest kilka lub kilkanaście aut. Wówczas efektywne zarządzania flotą pojazdów może przynieść spore oszczędności i dać firmie zyski, dzięki którym będzie mogła prężnie się rozwijać.

Monitoring GPS helikopterów z GPS Guardian

Czym jest zarządzanie flotą pojazdów?

Krótko mówiąc, zarządzanie flotą jest nadzorem nad pojazdami i pracownikami firmy. Opiera się na weryfikacji tras dostawców, wydajności używania samochodów oraz ich stanu technicznego. Fleet menadżer nadzoruje i analizuje zebrane dane o poniesionych w firmie kosztach eksploatacji samochodów służbowych, nierzadko przypisanych do konkretnego działania, a nie pracownika firmy. Ponadto planuje cykliczne przeglądy, odnawia polisy komunikacyjne i weryfikuje dokumenty kierowców, niejednokrotnie kierując ich na badania okresowe i dokształcenie warsztatowe. Menadżer zarządzający flotą monitoruje również zużycie paliwa, sprawdza ekonomiczność jazdy i sposób eksploatacji pojazdów. Do jego zadań należy również ewidencja czasu pracy kierowców, szczególnie jeśli firma jest dużą jednostką spedycyjną. Tutaj podstawą są rzetelnie prowadzone karty pracy. Narzędziem, które doskonale wspiera zarządzanie flotą, jest monitoring GPS.

Program do zarządzania flotą pojazdów – jak to działa?

Dzięki lokalizatorowi GPS składanie codziennych sprawozdań przez pracowników jest niepotrzebne. – Dostęp do raportów uzyskuje się dzięki kliknięciu myszką. System funkcjonuje w oparciu o zintegrowane układy, co pozwala kontrolować aktualny stan pojazdu, poprzez sprawdzanie takich parametrów, jak: stan licznika, prędkość, z jaką porusza się auto czy ciśnienie oleju – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline, twórcy platformy gpsguardian.pl. Instalacja szeregu czujników eliminuje problem kradzieży paliwa, korzystania z samochodu przez osoby niepowołane lub nieautoryzowanego otwarcia przestrzeni ładunkowej. Wszelkie nadużycia powodują, że włącza się alarm. Dzięki temu chroniony jest nie tylko samochód, ale również załadunek.

Monitoring GPS w zarządzaniu flotą pojazdów

Urządzenie przy współpracy z terminalem komunikacyjnym umożliwia dwustronną wymianę informacji między kierowcą a operatorem systemu za pomocą wiadomości tekstowych. Dzięki stałej łączności zmniejszają się koszty połączeń telefonicznych (szczególnie podczas transportu zagranicznego), a zwiększa bezpieczeństwo kierującego.
– 
Wzrost popytu na przechowywanie informacji w systemie cloudcomputing świadczy o tym, że przedsiębiorcy cenią sobie łatwość dostępu do danych oraz szukają oszczędności w obsłudze IT. Ulokowanie serwerów, administracji i oprogramowania poza firmą sprawia, że odpowiedzialność za zarządzanie procesami informatycznymi ponosi dostawca usługi, na którym spoczywa też obowiązek naprawy ewentualnych awarii – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline. Bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość monitoringu floty niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Wejście na platformę lokalizacyjną odbywa się poprzez stronę www lub poprzez specjalną aplikację na smartfony lub tablety.

Flota pojazdów pod kontrolą

Zarządzanie flotą pojazdów jest możliwe z każdego miejsca, dzięki technologii GPS do aut i innych pojazdów. Platformy lokalizacyjne dostępne są on-line, bez instalacji dodatkowego oprogramowania działają w modelu cloudcomputing, czyli „w chmurze”. Dzięki temu korzystając z dowolnego urządzenia, o każdej porze możemy nadzorować przebieg tras aut służbowych.

Program do zarządzania flotą pojazdów – więcej zalet niż wad

Całkowity outsourcing IT jest jedną z głównych zalet platformy lokalizacyjnej GPS działającej w modelu cloudcomputing. Informacje zapamiętane przez aplikację nie muszą być przechowywane na dysku firmy. Przedsiębiorstwo może bowiem zlecić dostawcy nadzorowanie i magazynowanie danych dotyczących floty pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o sprzęt i obsługę IT, tym zajmuje się zleceniobiorca. Właściciel firmy może również przechowywać dane na swoim serwerze, jest to jednak kosztowne. Niezależnie, czy informacje przechowuje firma czy zleceniobiorca, do wyboru są 2 aplikacje: program do zarządzania flotą typu desktopowego (dostęp do informacji uzyskujemy po kliknięciu myszą na pulpicie), bądź webowego (aplikacja uruchamia się w przeglądarce internetowej). Równie ważnym atutem platformy lokalizacyjnej jest możliwość nadzoru floty z dowolnego komputera w dowolnym czasie. – Aby korzystać z usługi lokalizacji GPS nie potrzeba instalować żadnego oprogramowania na komputerze. Wszystkie dane znajdują się „w chmurze”, wystarczy jedynie połączenie z Internetem – dodaje Piotr Majewski z firmy Rikaline, twórcy platformy lokalizacyjnej gpsguardian.pl. Niektórzy dostawcy usługi umożliwiają monitoring GPS on-line w wersji mobilnej. Można z nich korzystać za pomocą aplikacji na smartfonach i tabletach. Kolejną zaletą jest to, że aplikacji (platformy) nie trzeba aktualizować. System generuje się sam, a więc nie musimy się martwić, czy korzystamy z aktualnej wersji oprogramowania. Co ważne, oprogramowanie automatycznie zapisuje dane, dzięki czemu ryzyko ich utraty jest bardzo niskie, szczególnie jeśli są magazynowane na serwerach zewnętrznych. Do nielicznych wad takiego rozwiązania zaliczyć możemy ograniczoną prywatność danych oraz brak dostępu offline. Innym sposobem na magazynowanie danych i obsługę platformy przez firmy jest instalacja oprogramowania na własnym serwerze. Drugą metodą może być popularne wcześniej, a obecnie coraz rzadziej stosowane, rozwiązanie hybrydowe. W takim wypadku aplikacja klienta jest zsynchronizowany z serwerem dostawcy usługi. Choć jest to rozwiązanie droższe, umożliwia nadzorowanie aut służbowych bez podłączenia do Internetu.

Korzyści wynikające z zarządzania flotą

Zalety zarządzania flotą pojazdów firmowych można mnożyć bez końca. Ten sposób działania dostarcza rozwiązań zarówno w błahych, jak i niezwykle ważnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej.

Wykorzystując system GPS i rejestratory trasy, pozwala kontrolować wydatki firmowe, które chociażby polepszają ich dynamikę działania. Szczególnie w nowych firmach, pomagają potwierdzać uczciwość pracowników lub weryfikować ich przygotowanie do pełnionych obowiązków. Ponadto zarządzanie flotą dostarcza narzędzi umożliwiających kontrolę bezpieczeństwa kierowców i floty samochodowej. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą monitorować stan techniczny pojazdów oraz wpływać na ich sposób użytkowania.

Działania te polepszają również obieg informacji oraz umożliwiają obliczanie czasu pracy kierowców, rodzaju wybranych przez nich tras i czasu dojechania do celu. Ten punkt szczególnie mocno umożliwia automatyczne reakcje na zaistniałe sytuacje.

Monitoring GPS wspomaga działanie firmy

Zarządzanie flotą jest całym zespołem działań, które wpływają na funkcjonowanie firmy. Alokacja zasobów czy kontrola pojazdów, o których pisaliśmy wyżej, to jedne z ważniejszych punktów działania.

Skuteczny monitoring floty pojazdów GPS w dużej mierze jest motorem rozwoju przedsiębiorstwa. Informacje, których dostarcza, są niezwykle istotne. Wiąże się z umiejętnym korzystaniem z nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim z fachowym opracowaniem danych, trafnym wyciąganiem wniosków i z rzetelnym oraz profesjonalnym wdrażaniem zmian.

Niezależnie, czy w firmie jest jeden, czy kilkanaście samochodów, warto pamiętać, że zarządzanie mieniem powinno być profesjonalne. Przypadkowe działania nie tylko wprowadzą zamęt, ale mogą być źródłem niemałych kłopotów. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania – specjalistyczny monitoring GPS wspomoże skuteczne zarządzanie flotą pojazdów, a co za tym idzie – bardziej efektywne zarządzanie całym przedsiębiorstwem.

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 1 godziny.

Skontaktujemy się z Tobą

Wyślij zapytanie Cennik 533 700 079 Zadzwoń