Gigant z Mountain View ustąpił miejsca

Maps Coordinate to narzędzie korporacyjne Google przeznaczone do zarządzania pracownikami mobilnymi. Ku mojemu zdziwieniu, gigant z Mountain View mimo posiadania ogromnego zaplecza technologicznego, postanowił zamknąć usługę z dniem 21 stycznia 2016 roku.

Gigant ustąpił miejsca

Narzędzie z założenia było bardzo ciekawym produktem – telefon wraz z platformą tworzył bardzo zgrane rozwiązanie. Od momentu pojawienia się tej usługi bacznie obserwowałem jej rozwój. Google miało ogromną przewagę nad innymi usługodawcami monitoringu GPS, przewagę w postaci: zasobów kartograficznych, lokalizacji po WI-FI i GSM oraz dostępem do masowego klienta. Coordinate umożliwiało monitorowanie pracy na szeroką skalę, ale mimo to, z jakiegoś powodu nie okazało się spełnić pokładane w nim nadzieje.

Dlaczego Google postanowiło zamknąć usługę?

Pomijając najbardziej oczywisty aspekt, czyli rentowność – moim zdaniem czynniki, które zadecydowały o zamknięciu są dwa:

  • Cena – Google Maps Coordinate to produkt klasy enterprise. Wymaga profesjonalnego pakietu dla firmy – a jeżeli mówię, że coś jest drogie i mówię w kontekście firmy Google, to uwierzcie mi, cena była wysoka.
  • Telefon jako tracker – W założeniu takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, po co obarczać pracowników dwoma urządzeniami, jak można tylko jednym. Szkopuł tkwi w tym, że telefon z włączoną funkcją lokalizacji pochłania baterię, zupełnie niczym Porsche 918, tor wyścigowy Nurburgring – a to pobiło ostatni rekord o 18sek!

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.