ABC monitoringu GPS – rozwiązanie na miarę XXI wieku

GPS do samochodu – czy to ma sens? W dzisiejszych czasach jak najbardziej! Z tabletu, smartfona, dowolnego komputera, w pracy, w domu, w podróży i na urlopie – wszędzie można zarządzać flotą pojazdów swojej firmy. Monitoring GPS na nasze życzenie działa on-line bez instalowania dodatkowego oprogramowania – cała operacja odbywa się bowiem „w chmurze”. Właściciele firm, których pracownicy mają do dyspozycji auta służbowe często nie są świadomi, jak duży odsetek kosztów są w stanie zredukować dzięki wprowadzeniu nadzoru kierowców. Straty są często efektem nieprawidłowego korzystania z pojazdów np. nagminnego przekraczania prędkości. Z tych właśnie względów coraz częściej stosuje się urządzenia do lokalizacji w czasie rzeczywistym, które umożliwiają kontrolę wybranych parametrów za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu lub urządzenia mobilnego.

ABC monitoringu GPS – rozwiązanie na miarę XXI wieku GPS Guardian

W jaki sposób lokalizator GPS do samochodu ułatwia pracę?

Wykorzystywanie pojazdu służbowego do celów prywatnych w trakcie pracy nie jest dziś rzadkością. Zdarza się, że pracownik świadomie wydłuża zaplanowaną trasę, by przy okazji coś załatwić lub robi dłuższy, nieplanowany postój. Monitoring działający w oparciu o technologię GPS zapobiega temu, rejestrując dokładne informacje dotyczące położenia pojazdu i uruchamiając alarm, gdy kierowca zjedzie z wyznaczonej trasy. Poza bieżącym nadzorem monitoring optymalizuje pracę dzięki dokładnemu planowaniu. Na podstawie raportów można zweryfikować czas, jaki zajmuje pracownikowi realizacja danego zlecenia, a następnie wyznaczyć dokładne terminy dla innych kierowców. W każdej chwili można ustalić pozycję samochodu, jaką pokonał trasę, czy dotarł na czas i czy kierujący nim przedstawiciel handlowy odwiedził wszystkich kontrahentów.

Dzięki lokalizatorowi GPS do samochodu, składanie codziennych sprawozdań przez pracowników jest niepotrzebne. Dostęp do raportów uzyskuje się poprzez kliknięcie myszką. System funkcjonuje w oparciu o zintegrowane układy, co pozwala kontrolować aktualny stan pojazdu, poprzez sprawdzanie takich parametrów, jak: stan licznika, prędkość, z jaką porusza się auto czy ciśnienie oleju. Instalacja szeregu czujników eliminuje problem kradzieży paliwa, korzystania z samochodu przez osoby niepowołane lub nieautoryzowanego otwarcia przestrzeni ładunkowej. Wszelkie nadużycia powodują, że włącza się alarm. Dzięki temu, chroniony jest nie tylko samochód, ale również załadunek, jaki przewozi.

Tani system GPS, czyli oszczędność goni oszczędność

Jaki jest koszt monitoringu GPS do samochodu? Dobry system, w końcowym rozrachunku, okazuje się zaskakująco tani – zarówno kontrola efektywności pracowników, jak i ochrona aut oraz załadunku, znacząco obniżają koszty utrzymania pojazdów. Zaletą są także upusty na Autocasco oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Według danych firmy Rikaline zastosowanie monitoringu GPS w samochodzie redukuje przebieg pojazdów o minimum 5% w skali roku. W przypadku floty składającej się z 10 samochodów, z których każdy przejeżdża dziennie 250 kilometrów, oszczędności sięgają 50 000 zł, co umożliwia całkowity zwrot inwestycji oraz uzyskanie oszczędności już w pierwszym roku użytkowania systemu tylko z tytułu tego jednego czynnika. W skrajnych przypadkach montaż lokalizatora zwraca się już w pierwszym miesiącu. Zatem lokalizator GPS ogranicza wydatki, zwiększa efektywność pracy i wydajność firmy. Wpływa także na jej pozytywny wizerunek. Podnosi się bowiem konkurencyjność firmy na rynku. Dzięki oszczędnościom przedsiębiorcy mogą wprowadzić konkurencyjne ceny swoich usług i produktów, przez co jest szansa na zwiększenie ich obrotu. Monitoring GPS jest także często wymagany przez zleceniodawców jako element potwierdzenia wykonania prac w ramach narzuconych parametrów jakościowych.

Wielu przedsiębiorców, zastanawiających się nad zakupem systemu GPS do samochodu, zastanawia się, jaki powinien on być? Dobry, a może raczej tani? Jak się okazuje, obie cechy mogą z powodzeniem iść ze sobą w parze.

Cloudcomputing– wszystkie dane w jednym miejscu

Platformy lokalizacyjne dostępne są on-line, bez instalacji dodatkowego oprogramowania działają w modelu cloudcomputing, czyli „w chmurze”. Dzięki temu, korzystając z dowolnego urządzenia, o dowolnej porze możemy nadzorować przebieg tras, jakie pokonują samochody służbowe.

Jaki GPS będzie najlepszy do samochodu?

Całkowity outsourcing IT jest jedną z głównych zalet platformy lokalizacyjnej GPS działającej w modelu cloudcomputing. Informacje zapamiętane przez aplikację nie muszą być przechowywane na dysku firmy. Przedsiębiorstwo może bowiem zlecić dostawcy nadzorowanie i magazynowanie danych. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o sprzęt i obsługę IT, tym zajmuje się zleceniobiorca. Właściciel firmy może również przechowywać dane na swoim serwerze, nie jest to jednak tani zabieg. Niezależnie, czy informacje przechowuje firma czy zleceniobiorca, do wyboru są 2 aplikacje: typu desktopowego (dostęp do informacji uzyskujemy po kliknięciu myszą na pulpicie) i webowego (aplikacja uruchamia się w przeglądarce internetowej). Równie ważnym atutem platformy lokalizacyjnej jest możliwość nadzoru floty z dowolnego komputera w dowolnym czasie. Aby korzystać z usługi lokalizacji GPS nie potrzeba instalować żadnego oprogramowania na komputerze. Wszystkie dane znajdują się „w chmurze”, wystarczy jedynie połączenie z Internetem. Niektórzy dostawcy usługi umożliwiają monitoring GPS on-line w wersji mobilnej. Można z nich korzystać za pomocą aplikacji na smartphonach i tabletach. Kolejną zaletą jest to, że aplikacji (platformy) nie trzeba aktualizować. System generuje się sam, a więc nie musimy się martwić, czy korzystamy z aktualnej wersji oprogramowania. Co ciekawe, oprogramowanie automatycznie zapisuje dane, dzięki czemu ryzyko ich utraty jest bardzo niskie, szczególnie jeśli są one magazynowane na serwerach zewnętrznych. Do nielicznych wad takiego rozwiązania zaliczyć możemy ograniczoną prywatność danych oraz brak dostępu w trybie offline. Na drugą z nich metodą może być popularne wcześniej, a obecnie coraz rzadziej stosowane, rozwiązanie hybrydowe. W takim wypadku serwer klienta jest zsynchronizowany z serwerem dostawcy usługi. Choć jest to rozwiązanie droższe, umożliwia nadzorowanie aut służbowych bez podłączenia do Internetu.

Wypowiedź eksperta – Piotr Majewski, twórca platformy Gps Guardian

Niewłaściwa eksploatacja, rosnące ceny paliw i drożejące składki ubezpieczeniowe sprawiają, że utrzymanie samochodu służbowego wymaga coraz większych nakładów finansowych. Skutecznym sposobem na ich optymalizację jest platforma lokalizacyjna oraz monitoring GPS do samochodu, pozwalający kontrolować pojazdy w czasie rzeczywistym. Urządzenie przy współpracy z terminalem komunikacyjnym umożliwia dwustronną wymianę informacji między kierowcą a operatorem systemu za pomocą wiadomości tekstowych. Dzięki stałej łączności zmniejszają się koszty połączeń telefonicznych (szczególnie podczas transportu zagranicznego), a zwiększa bezpieczeństwo kierującego. Wzrost popytu na przechowywanie informacji w systemie cloudcomputing świadczy o tym, że przedsiębiorcy cenią sobie łatwość dostępu do danych oraz szukają oszczędności w obsłudze IT. Ulokowanie serwerów, administracji i oprogramowania poza firmą sprawia, że odpowiedzialność za zarządzanie procesami informatycznymi ponosi dostawca usługi, na którym spoczywa też obowiązek naprawy ewentualnych awarii. Bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość monitoringu floty niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Wejście na platformę lokalizacyjną odbywa się poprzez stronę www lub poprzez specjalną aplikację na smartfony lub tablety.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.