Lokalizacja GPS

Tradycyjna forma wykorzystania lokalizacji GPS już dawno przestała wzbudzać w nas jakiekolwiek emocje. Stała się częścią naszego życia, bazowym elementem usprawniającym ruch samochodowy i umożliwiającym dotarcie na czas na spotkanie, ominięcie korków, szybkie odnalezienie drogi w obcym mieście czy zlokalizowanie dowolnego punktu na ziemi. Dzisiejszy artykuł będzie trochę odbiegał od standardowej tematyki, ponieważ poruszymy w nim kwestię niekonwencjonalnego wykorzystania technologii lokalizacji GPS.

Lokalizacja GPS - Retro

Krótko o historii lokalizacji GPS

Od startu systemu GPS minęło już dobre 36 lat. Został on zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu do celów militarnych, jednak w miarę rozwoju technologicznego przekazano go do zastosowań cywilnych. Dziś, lokalizatory GPS znajdują się na wyposażeniu co czwartego samochodu, zaś ich cena jest znacznie niższa niż jeszcze 10 lat temu. Można powiedzieć, że lokalizator samochodowy, z luksusu stał się standardem.

System składa się z trzech części – sztucznych satelitów GPS orbitujących wokół ziemi, naziemnych stacji monitorujących i kontrolujących satelity oraz przenośnych urządzeń GPS. Całość działania polega na obliczeniu czasu dotarcia sygnału z satelitów do nadajnika GPS – tak w wielkim skrócie.

Możliwości

GPS to już ugruntowana technologia, która cechuje się następującymi możliwościami:

  • Określenie dokładnej pozycji według układu współrzędnych
  • Pomiar odległości
  • Czas
  • Obliczanie czasu wschodu i zachodu słońca
  • Rejestrowanie śladów
  • Wyznaczenie powierzchni

GPS i GSM – integracja przyszłością

Przyszłością jest integracja lokalizacji GPS z sieciami telekomunikacyjnymi GSM. Wymiana danych i udostępnianie pozycji w czasie rzeczywistym to element, który przyniósł, przynosi i będzie przynosił coraz więcej przydatnych, ciekawych i niekonwencjonalnych zastosowań.

Przykładowo, we Wrocławiu, korzystają z niego nie tylko auta – każdy autobus oraz tramwaj wyposażony jest w lokalizator, który w czasie rzeczywistym wysyła swoją pozycję możliwą do odczytu na dowolnym urządzeniu mobilnym. Innym przykładem jest firma Google, która wykorzystuje geolokalizację w narzędziu do szybkich notatek. Polega ona na uruchamianiu przypomnienia w zdefiniowanej przez użytkownika pozycji.

Coraz większa liczba nadajników GSM przyczyniła się do tego, że pozycja wysyłana przez przeciętny lokalizator samochodowy jest definiowania szybciej i znacznie bardziej precyzyjnie. Wszystko za sprawą wsparcia lokalizacji poprzez sygnał GSM ze stacji bazowych oraz przyśpieszenia uzyskania lokalizacji GPS tzw. A-GPS (Assisted GPS).

Zabawa z lokalizacją GPS

Nieustannie kibicujemy wszystkim, którzy wykorzystują technologie lokalizacji GPS do niestandardowych i niekonwencjonalnych rozwiązań. Kreatywność ludzka nie zna granic. Kilka lat temu nie do pomyślenia było, że technologia geolokalizacji będzie elementem rozszerzającym rzeczywistość w grach komputerowych, aż do momentu zaprezentowania gry Ingress należącej do Google. Rozgrywka w skrócie polega na dołączeniu do frakcji i zajmowaniu punktów strategicznych poprzez lokalizację GPS. O krok dalej poszedł autor powieści „EndGame”- multimedialnej książki w której rzeczywistość (geolokalizacja) przeplata się z fikcją. Na czytelnika czeka rozwiązanie szeregu zagadek, a aby uzyskać kolejne wskazówki musi wykorzystać lokalizację GPS.

Lokalizator samochodowy to dopiero początek

Znajdujemy się obecnie w bardzo ciekawym miejscu. GPS i GSM przeżywają drugą młodość dzięki szybkiemu rozwojowi szybkości transferu danych oraz możliwości urządzeń mobilnych. Teraz pozostaje jedynie czekać na kolejne ciekawe projekty.

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz, a
my skontaktujemy się
z Tobą w ciągu
24 godzin.

lub zobacz cennik
0
0
Wyślij zapytanie