Monitorowanie floty – raport Technologiczne Trendy 2021/22

Technologia jest niezbędna firmom, w celu uzyskiwania lepszych wyników i osiągania lokalnego oraz globalnego wzrostu.
Jak wygląda sytuacja monitoringu GPS?

Elastyczne raportowanie danych z monitoringu GPS

Monitorowanie floty pomogło stawić czoła sytuacjom i wyzwaniom, przed którymi firmy stanęły w ubiegłym roku; dystans społeczny, kwarantanna, koordynacja z odległych lokalizacji i utrzymanie wydajności w czasach wielu zmiennych.

Raport Technologiczne Trendy przeprowadzony przez Abi Research, na ponad 150 menadżerach flot, kadry kierowniczej i innych specjalistów z branży mobilnego biznesu, podkreśla wartość, jaką firmy flotowe osiągają dzięki inwestycjom w technologię monitorowania floty. Badacze podali, że liczba flot korzystających z technologii monitorowania GPS wyniesie 64% w 2021 roku.

Wyniki w liczbach

Oto niektóre z kluczowych wniosków:

 • 70% respondentów badania, którzy korzystają z rozwiązania do monitorowania GPS, stwierdziło, że jest ono „bardzo” lub „wyjątkowo” korzystne.
 • 39% respondentów stwierdziło, że osiągnęło dodatni zwrot z inwestycji w ciągu roku lub mniej, a 32% w ciągu 6 miesięcy lub mniej.
 • 65% respondentów badania stwierdziło poprawę obsługi klienta po wdrożeniu rozwiązania do monitorowania floty.
 • 45% firm, które wdrożyły system monitorowania floty GPS, obniżyło koszty paliwa
 • 47% zmniejszyło liczbę wypadków, a 18% obniżyło koszty pracy.

Odsetek flot korzystających z technologii monitoringu GPS w Polsce to 64% w 2021 r., czyli 4 punkty procentowe poniżej średniej europejskiej wynoszącej 68% w 2021 roku, co pokazuje, że jest to ugruntowane i rozwijające się rozwiązanie dla firm w Europie.

 • 64% firm korzysta z monitorowania GPS
 • 42% zarządza usługami w terenie; planowanie, dyspozytornia, komunikacja
 • 46% monitoruje swoje zasoby, przyczepy czy duży sprzęt budowlany

Monitoring GPS, a optymalizacja

Cele osiągane po wdrożeniu rozwiązań monitoringu GPS i śledzenia floty, przekraczają oczekiwania kadry zarządzającej, jak wynika z badania, i realnie ułatwiają mierzyć się z trudnymi obszarami działalności, takimi jak:

 • zmniejszenie zużycia paliwa,
 • poprawa produktywności,
 • lepsze doświadczenia klienta,
 • łatwiejsza komunikacja i zarządzanie pracą.

Powyższe badanie wyraźnie pokazuje, że monitorowanie floty jest dzisiaj, w czasach gdy budowanie prężnie rozwijającej się firmy stało się wyzwaniem innym niż kilka lat temu, narzędziem idealnym do podejmowania długoterminowych i opartych na statystykach decyzji, które pomogą flocie i całej firmie przetrwać w skomplikowanym środowisku biznesowym, na rynku pełnym zmiennych, a także prawidłowo reagować w przyszłości, w każdej sytuacji awaryjnej, dzięki znajomości zachowań kierowców, wglądowi w koszty i raporty generowane z konkretnych danych.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.