Śledzenie przesyłek dzięki aplikacjom mobilnym – innowacyjne rozwiązanie czy już standard?

Dzięki smartfonowi możesz szybko wyszukać interesujący produkt, przeczytać istotne informacje, poznać opinie użytkowników i oczywiście dokonać zakupu. Po wszystkim, dochodzimy do newralgicznego momentu czyli oczekiwania na paczkę. Większość dostawców śpieszy się z dostarczeniem pełnego kompletu informacji odnośnie wysyłki, dzięki czemu możemy na bieżąco monitorować jej stan za pomocą komputera czy właśnie swojego telefonu.

Vintage Car

Brak kompleksowego rozwiązania

 

Na tę chwile na rynku rozróżniamy dwa segmenty użytkowników aplikacji mobilnych do śledzenia przesyłek. Pierwszy z nich, to użytkownicy i sklepy e-commerce, którzy wysyłają lub odbierają dużą ilość przesyłek i na bieżąco mogą monitorować ich orientacyjną lokalizację. Dla tej grupy, przeznaczone są proste aplikacje mobilne takie jak: Gdzie jest moja paczka, KurJerzy, Pakete czy natywne aplikacje firm kurierskich. Działanie ich jest bardzo proste. Po pobraniu wystarczy wpisanie lub skopiowanie numerów listów przewozowych, dzięki czemu otrzymamy powiadomienia o lokalizacji przesyłek. Pozycja pobierana jest w momencie zeskanowania paczki w sortowni bądź w momencie wydania dla kuriera.

 

Drugi segment to najczęściej firmy logistyczne oraz nadawcy wartościowych aktywów. Czynniki zewnętrzne takie jak np. korki, remonty czy wypadki mogą spowodować opóźnienie w dostarczeniu przesyłki. Dlatego takim użytkownikom polecany jest zaawansowany system lokalizacji oparty na nadajniku GPS, umieszczonym w przesyłce i sprzężonym z platformą GPS. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – Spedytor przesyła ważny ładunek. Podczas przewozu ciężarówka się zepsuła i pewne jest to, że nie dostarczy towaru. Zarządca floty jednak ustawił alarm w aplikacji, który się aktywuje w momencie kiedy paczka jest w bezruchu dłużej niż 40 minut. Dzięki temu możliwa jest kontrakcja poprzez włączenie aplikacji mobilnej i rychłe odnalezienie najbliższego dyspozycyjnego pojazdu. Cała sytuacja jest monitorowana przez adresata, któremu udostępniona została pozycja ładunku. W trosce o jakość obsługi należy być przygotowanym na wszystko. Dlatego ważne jest, aby mieć możliwość śledzenia przesyłki z dowolnego urządzenia i o każdej porze. Dostawcy monitoringu GPS dostarczają aplikację responsywne, czyli takie, które dopasowują się do ekranu urządzeń mobilnych, a także aplikacje natywne czyli dedykowane konkretnej platformie (iOS, Android, WindowsPhone).

 

Skupiona widoczność na rozproszone aktywa.

 

Największą zaletą aplikacji tego typu jest to, że zapewniają użytkownikowi podgląd na wszystkie przesyłki. Wystarczy kilka ruchów palcem po ekranie i możemy np. zaplanować przełożenie odbioru, poinformować klienta o opóźnieniu czy przekazać inne informacje. Nawet prosta aplikacja mobilna może być naszym centrum logistycznym. Istotne jest to szczególnie ze względu na to, że w Polsce ginie ponad 200 tysięcy paczek rocznie (są to tylko dane szacunkowe, ponieważ część użytkowników zapewne nie zgłosiło szkody), dlatego natychmiastowa reakcja w tej sytuacji umożliwi nam szybkie zgłoszenie reklamacji czy nadanie kolejnej paczki.

 

Standard, czy innowacja?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wyciągając wnioski na podstawie ilości pobrań aplikacji mobilnych do monitoringu paczek, można wywnioskować, że jest to standard. Jeżeli natomiast oczekujemy od aplikacji śledzenia pozycji w czasie rzeczywistym, to jest to zdecydowanie innowacja. Na chwilę obecną problemem są ograniczenia techniczne takie jak czas pracy nadajników GPS oraz sprzężenie wysyłanych danych z całym systemem logistycznym firm kurierskich. Według informacji jednej z wiodących firm kurierskich na świecie, liczba zapytań przesyłek kierowanych przez użytkowników sięga liczby 32 milionów dziennie. To koronny argument za tym, aby śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym stało się standardem.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.