CANbus – szyna informatyczna w pojeździe

W przemyśle samochodowym, tak jak w wielu innych branżach, firmy odchodzą od technologii analogowych na rzecz rozwiązań cyfrowych. Główną przyczyną takiego kierunku rozwoju są niższe koszty. Dzięki cyfrowemu przesyłaniu informacji z czujników oraz sterowaniu oprzyrządowaniem udało się znacząco ograniczyć ilość przewodów w pojazdach a tym samym zmniejszyć ich masę oraz koszty produkcji. W efekcie udało się również – ograniczyć spalanie paliwa.

Kontrola pojazdu GPS - CANbus – szyna informatyczna w pojeździe

Technologia cyfrowa ułatwiała również pozyskiwanie danych na temat pracy pojazdu lub maszyny. Możemy odczytać kluczowe parametry pracy bez konieczności instalowania dodatkowych czujników lub podłączania się w wielu miejscach do istniejących sygnalizatorów. Wystarczy jedno podłączenia, aby uzyskać informację o przebiegu pojazdu, obrotach silnika, spalaniu, poziomie paliwa, czy przepracowanych roboczogodzin w przypadku maszyn.

Historycznie wyróżniamy dwa standardy komunikacji cyfrowej na rynku pojazdów i maszyn: SAE 1708 (J1708) ukierunkowane na pojazdy ciężkie (z ang. Heavy-Duty Equipment) oraz SAE 1939 (J1939) ukierunkowane na pojazdy osobowe i ciężarowe. Obsługujemy oba te standardy w różnego rodzaju pojazdach. Zakres odczytywanych informacji uzależniony jest od konkretnego modelu i rocznika. Dlatego na etapie przygotowania oferty ustalamy, jaką flotą dysponuje klient.

Warto pamiętać, że szyna informatyczna to nie tylko pojazdy. Występuje również w różnego rodzaju maszynach budowlanych (CAT, JCB) oraz urządzeniach (generatory prądu). Dlatego możliwość monitorowania on-line poziomu paliwa i pracy dotyczy nie tylko pojazdów osobowych i ciężarowych.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.