Niestandardowe wykorzystanie systemów GPS

Do czego i w jakich sytuacjach można wykorzystać systemy GPS? Monitoring pojazdów, namierzanie osób (dzieci, osób starszych, turystów udających się na samotne wyprawy w góry), czy też śledzenie paczek to obecnie standard. Jak się jednak okazuje, system GPS ma także wiele niekonwencjonalnych zastosowań. Oto wybrane z nich.

GPS w medycynie

Zaawansowana technologicznie medycyna to dzisiaj żadna nowość, jednak nie każdy wie, że systemy GPS znajdują zastosowanie w skomplikowanych operacjach mózgu. Taki neurochirurgiczny GPS został wykorzystany m.in. podczas zabiegu wykonanego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie, pozwalając, jak mówią sami specjaliści, na wybór właściwej trajektorii dostępu, lepszej identyfikacji struktur anatomicznych oraz bezpiecznego prowadzenia resekcji całkowitych zmian chorobowych.

Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim fakt, że neuronawigacja GPS minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych i przyspiesza czas rekonwalescencji pacjentów.

Systemy GPS w prognozowaniu pogody

Nowoczesne systemy GPS ostrzegają m.in. przed ulewami monsunowymi, jakie nawiedzają regularnie południowy zachód Stanów Zjednoczonych oraz północno-zachodni Meksyk. Sieć zaawansowanych czujników umożliwia tutaj prognozowanie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, a tym samym kreuje system wczesnego ostrzegania w tym obszarze geograficznym.

GPS jako pomoc dla osób niewidomych

Zaawansowane aplikacje wykorzystujące systemy GPS mają za zadanie ułatwić poruszanie się w mieście osobom niewidomym. Takiego zadanie podjęto się m.in. na Politechnice Gdańskiej, tworząc aplikację o nazwie Mówienie Mapy. Tego typu rozwiązania z powodzeniem zastępują osobom niewidomym psa przewodnika.

GPS w ornitologicznych programach badawczych

Przeprowadzanych np. wśród bocianów. Mini lokalizatory GPS, jakie założono przedstawicielom tego gatunku, pozwoliły badaczom precyzyjnie prześledzić trasę lotu bocianów z Polski do Afryki. W ten sposób naukowcy poznali miejsca postoju ptaków i czas ich odpoczynku w trasie.

Lokalizatory GPS znakomicie sprawdzają się także w przypadku innych zwierząt i w bardziej konwencjonalnych zastosowaniach. Jeśli Twój pies to mały uciekinier, mini lokalizator GPS o wielkości nie większej niż pudełko zapałek, pozwoli Ci szybko odnaleźć czworonoga, gdy tylko wpadnie mu do głowy gdzieś sobie pójść.

GPS w monitoringu maszyn rolniczych i budowlanych

Systemy GPS pozwalają na namierzanie sprzętu wykorzystywanego w terenie, zarówno maszyn budowlanych, jak i ogrodniczych czy rolniczych. Taki sprzęt jest często wypożyczany, bądź też nie pracujemy na nim osobiście, a robią to pracownicy. Tego typu monitoring maszyn budowlanych i sprzętu rolniczego to zatem doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą, a także sposób na kontrolę zużycia paliwa, czy też identyfikację kierowców maszyn.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.